Artykuł sponsorowany

Choroby stóp. Co trzeba o nich wiedzieć?

Choroby stóp. Co trzeba o nich wiedzieć?

Choroby stóp to wstydliwy problem, gdyż zwłaszcza latem oraz podczas wizyt na basenie wystawiane są na światło dzienne. Wpływ na kondycję, zdrowie oraz wygląd stóp ma regularna pielęgnacja oraz stosowanie odpowiednich preparatów zapobiegających rozwijaniu się chorób i bakterii. Czynności te powinny być wykonywane nie tylko, gdy na stopach królują sandały czy klapki. Zimą także należy dbać o skórę stóp. Z jakimi chorobami stóp u pacjentów najczęściej zmagają się podolodzy?

Grzybica stóp

To zakaźna choroba powodowana przez grzyby z grupy dermatofitów. Nieleczona może rozprzestrzenić się na inne części ciała oraz na innych członków rodziny. Grzybicą najłatwiej zarazić się w miejscach publicznych, np. na basenie, pod prysznicem, w hotelu, zwłaszcza jeśli podłogi wykonane są  drewna. Siedliskiem do rozwoju choroby są także buty wykonane z tworzyw sztucznych, w których spędzamy dużo czasu. Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja poceniu się stóp, a w rezultacie powstawaniu  zmian na skórze świadczących o zakażeniu. Zazwyczaj pojawiają się one między palcami, stopniowo przechodząc na całe stopy i paznokcie. Przyczyną grzybicy może być także nieprawidłowa higiena stóp, cukrzyca oraz przyjmowanie leków obniżających odporność Wyróżnia się trzy rodzaje grzybicy:

  • Międzypalcowa
  • Złuszczająca
  • Potnicowa

Jak mówią specjaliści z Centrum Zdrowych Stóp Isabel, bez względu na charakter, grzybica objawia się  w postaci licznych czerwonych placów na skórze, zapalnych pęcherzy wypełnionych wydzieliną i grudek . Towarzyszy jej swąd i widoczne złuszczenie skóry na stopie. Grzybica ma przewlekły przebieg, leczenie jest długotrwałe, a objawy mogą nawracać. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie choroby i konsultacja u lekarza.

Haluksy

To zwyrodnieniowe zmiany widoczne w okolicy dużego palca u stopy. Wiąże się to z deformacją stawu oraz przemieszczeniem kości, przez co stopa wygląda nieestetycznie. Zazwyczaj zmiany te występują obustronnie. Jest to choroba dziedziczna. Jednakże występuje głównie u kobiet, ze względu na rodzaj noszonego obuwia, zwłaszcza na wysokim obcasie, z wąskim noskiem. Stopa jest wówczas nienaturalnie ułożona i nadmiernie obciążona. Leczenie odbywa się poprzez stosowanie specjalnych wkładek i aparatów korygujących. W skrajnych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Sucha skóra i pękające pięty

To chyba jedno z najbardziej popularnych i wstydliwych schorzeń, z którymi boryka się duża grupa ludzi. Sucha skóra stóp to objaw zaburzenia pracy układu tętniczego i żylnego, wywołane przez choroby układu krwionośnego, cukrzycę czy tarczycę. Nieprawidłowo wówczas działają gruczoły łojowe, przez co skóra pozbawiona jest odpowiedniej ilości płynów i lipidów. Suchy, obumarły naskórek może się łuszczyć, a także przybierać formę twardych odcisków i zrogowaceń. W tym przypadku niezbędne są zabiegi podologiczne, takie jak usuwanie zalegającego naskórka i modzeli, zastosowanie parafiny i masaży, dostępne w ofercie Centrum Zdrowych Stóp Isabel. Z kolei pękające pięty to efekt utraty wilgoci oraz znacznego zmniejszenia elastyczności skóry. Powstawaniu bruzd towarzyszy hiperkeratoza, czyli nadmierne zrogowacenie skóry. Niejednokrotnie odczuwany jest ból i dyskomfort podczas chodzenia. W sezonie letnim należy szczególnie dbać o stopy, gdyż w tym czasie nadmiernie narażone są one na uszkodzenia. Chodzenie na boso czy w klapkach sprzyja rozwojowi takich przypadłości. Należy pamiętać, że przy suchej skórze i pękających piętach nie powinno się używać pumeksów oraz nadmiernie ścierać naskórka. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz