Materiał Partnera

Choroby odbytu. To nie wstyd!

Choroby odbytu. To nie wstyd!

Schorzenia związane z odbytem dla wielu osób są krępujące. Zamiast wybrać się do lekarza, odwlekamy wizytę w nieskończoność, licząc, że wszystko samo przejdzie. Tymczasem bez odpowiedniego leczenia problem może tylko się powiększać, aż stanie się naprawdę poważny. Nie ma więc sensu szukać wymówek – przy pierwszych objawach choroby odbytu należy udać się do proktologa. Podpowiadamy, jak rozpoznać, że w naszym organizmie coś nie działa.

Choroba hemoroidalna

Lista chorób odbytu jest długa, ale warto się z nią zapoznać. Najczęstszą  jest choroba hemoroidalna. Polega ona na stanach zapalnych guzków krwawniczych czyli hemoroidów, które wtedy się powiększają, wypełniają krwią i nie opróżniają  do końca. Powodują różne dolegliwości . Zwykle powstają na skutek, przewlekłego zaparcia, złej diety, siedzącego trybu życia, otyłości, czynników dziedzicznych, palenia tytoniu. Hemoroidy to problem bardzo wielu osób. Powodują krwawienie przy wypróżnianiu, świąd, pieczenie, wypadanie hemoroidów,  utrudniają wypróżnianie się. To bardzo przykry problem, można się go jednak pozbyć, korzystając z pomocy lekarza. Nie ma sensu zwlekać, bo z czasem problem staje się coraz bardziej uciążliwy. Inną, często występującą chorobą okolicy odbytu jest tzw. zakrzep brzeżny. Jet to nagle pojawiający się różnej wielkości, niebiesko zabarwiony, bardzo bolesny, twardy  guzek przy brzegu odbytu. Przyczyny powstawania tej dolegliwości są podobne do tych wymienionych powyżej. Leczenie choroby hemoroidalnej uzależnione jest od stadium zaawansowania choroby. W stadiach początkowych wystarczy zmiana diety i trybu życia, okresowe stosowanie czopków i maści ew. nasiadówek. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być potrzebny zabieg instrumentalny albo operacja. W każdym przypadku wystąpienia dolegliwości okolicy odbytu a szczególnie pojawienia się krwawienia konieczna jest  konsultacja lekarska i postawienie właściwej diagnozy.

Inne problemy

Nieprzyjemnym problemem, na który cierpi wiele osób, jest szczelina odbytu. To ubytek w błonie śluzowej odbytu. Zwykle występuje ona razem z guzkiem wartowniczym. Wynika z nieprawidłowej pracy mięśni i złego przepływu krwi. Powoduje ból przy wypróżnianiu. Wyjątkowo przykrym schorzeniem jest zatoka włosowa, powstająca w części krzyżowo-guzicznej kręgosłupa. Jej objawami są zaropiałe otwory w bruździe między pośladkami. Bardzo poważnie należy też traktować ropnie pojawiające cię wokół odbytu – to może być jeden z objawów chorób brzucha. Ropnie można leczyć wyłącznie chirurgicznie.

Podczas wizyty

Jeśli zaobserwujemy u siebie jeden z niepokojących objawów, powinniśmy udać się do proktologa. Najlepiej wybrać lekarza pracującego w nowoczesnym centrum medycznym, w którym stosowane są nowoczesne urządzenia diagnostyczne i zaawansowane techniki leczenia. W leczeniu hemoroidów specjalizują się lekarze z NZOZ Euro-Klinika Sp. z o.o. Proktolog podczas wizyty najpierw przeprowadza wywiad lekarski. Następnie wykonuje badanie bezpośrednie – przez odbyt. Końcówkę odbytu bada przy pomocy specjalnego wziernika. Badanie jest szybkie i bezbolesne. W przypadku krwawienia wykonuje się badanie jelita grubego. W zależności od wyniku proktolog dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz