Artykuł sponsorowany

Chłodzenie adiabatyczne w obiektach przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne w obiektach przemysłowych

Żeby zapewnić załodze odpowiednie warunki pracy w dużych budynkach przemysłowych, należy wyposażyć je w skomplikowane systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne. Niestety instalacje tego typu mogą nie być wystarczające, kiedy w danym obiekcie występują duże zyski ciepła. W takiej sytuacji warto zastosować chłodzenie adiabatyczne, co wpłynie na poprawę komfortu termicznego użytkowników budynku. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Chłodzenie poprzez nawilżanie powietrza

Chłodzenie pomieszczeń produkcyjnych wymaga zastosowania wydajnych urządzeń chłodzących. Im bardziej intensywnie pracują, tym większe jest zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na wysokie koszty eksplantacji budynku. Inwestorzy od dawna poszukiwali rozwiązań, które zapewnią pracownikom optymalny komfort termiczny, a zarazem nie będą zbyt kosztowne. Chłodzenie adiabatyczne znane było już w starożytności. Ówcześni ludzie wykorzystywali w tym celu mokre tkaniny, które rozwieszali w miejscu pracy. Poprawiały one jakość powietrza poprzez jego zwilżenie i ochłodzenie.

Jak informuje specjalista z firmy Colt International – nowoczesne systemy chłodzenia adiabatycznego nie wymagają użycia wilgotnych materiałów i odznaczają się większą skutecznością. W instalacji tego typu świeże powietrze, które pobierane jest do wnętrza budynku, przepływa przez czynnik chłodniczy (najczęściej jest to woda), przez co ulega ochłodzeniu w wyniku naturalnego procesu parowania i konwekcji. Chłodzenie adiabatyczne działa również jako filtr powietrza. Obniża poziom zanieczyszczeń, które się w nim znajdują. W wyniku wyposażenia budynku przemysłowego w chłodzenie adiabatyczne, w jego wnętrzu panuje odczuwalnie niższa temperatura, a powietrze jest zdrowsze dla użytkowników obiektu.

Zalety chłodzenia adiabatycznego

Największą zaletą chłodzenia adiabatycznego jest redukcja kosztów energii elektrycznej sięgająca aż 90% w stosunku do tradycyjnych systemów klimatyzacji. Instalacja tego typu jest tania w eksploatacji i konserwacji, a mimo to wyróżnia się dużą efektywnością. Do pracy potrzebuje jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Czynnik chłodzący jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Wbrew obiegowej opinii nie jest to freon, a zwykła woda. Firmy, które zajmują się montażem systemów chłodzenia adiabatycznego, oferują pełne wsparcie od wykonania projektu aż po jego realizację, co daje inwestorowi gwarancję, że instalacja będzie idealnie dopasowana do potrzeb danego budynku przemysłowego. Chłodzenie adiabatyczne można zastosować w magazynach, halach produkcyjnych, zakładach przemysłowych i wszędzie tam, gdzie istnieje problem z odprowadzaniem nadwyżek ciepła z budynku.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz