Artykuł sponsorowany

Chirurgia stomatologiczna – resekcja zęba

Chirurgia stomatologiczna – resekcja zęba

Na chirurgię stomatologiczną składają się różne zabiegi takie jak operacje usunięcia zębów, nacięcia ropnia, operacyjne odsłonięcie zęba zatrzymanego do celów ortodontycznych czy leczenie kanałowe. To właśnie mikrochirurgia związana między innymi z wierzchołkiem korzenia zębów musi być wykonana z największą precyzją. Dowiedz się, czym jest resekcja zęba.

Resekcja korzenia zęba – czym jest?

Resekcja zęba, a w zasadzie resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg zaliczany do najczęściej wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia, a następnie uzupełnieniu ubytku odpowiednim materiałem wypełniającym. Zabieg ten wykonywany jest w różnym stadium chorób dziąseł, a także w przypadku pęknięć korzenia w zębie. Najczęściej tego typu schorzenia pojawiają się w przypadku zębów wielokorzeniowych, które wcześniej były leczone endodontycznie (kanałowo). Wiele z chorób takich jak torbiele, ziarniaki czy ropnie okołowierzchołkowe powstają w obrębie dziąsła, nawet kilka lat po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Jedynym sposobem na uratowanie zęba jest w takim przypadku jego resekcja.

Gdzie przeprowadza się zabieg resekcji?

W przypadku zaobserwowania ropni lub innych stanów zapalnych dziąsła należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Najlepsze placówki takie jak Centrum Stomatologiczne Margo oferują zarówno leczenie zachowawcze, jak i zabiegi chirurgii stomatologicznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie działania jak resekcja korzenia zęba przeprowadzane są tylko przez stomatologów ze specjalizacjami chirurgicznymi. Pierwszą diagnostyczną czynnością powinno być wykonanie punktowego zdjęcia RTG. To na jego podstawie dokonuje się dalszych etapów leczenia. Sam zabieg resekcji poprzedzony jest czyszczeniem kanału zęba i zaaplikowaniem odpowiedniego leku. Dopiero podczas kolejnych wizyt wykonany zostaje właściwy zabieg operacyjny.

Właściwy przebieg zabiegu

Zabieg resekcji korzenia zęba rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniej dawki znieczulenia miejscowego w formie zastrzyku. Następnie chirurg stomatologiczny dokonuje nacięcia błony śluzowej. Kolejnym etapem jest wycięcie tak zwanego okienka kostnego, które umożliwia usunięcie miejsc wierzchołka korzenia, które nie są w pełni sprawne. Usunięcie zmian chorobowych pozostawia po sobie lukę, która musi być wypełniona odpowiednim wypełnieniem. Dopiero wtedy dentysta dokonuje założenia szwów, które zdejmuje się w ciągu kilku bądź kilkunastu dni. Ważny jest również zakup leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które zostaną przepisane w gabinecie dentystycznym. Osoby, które odczuwają dyskomfort związany z wizytami u dentystów, powinny być spokojne – znieczulenie niweluje ból, a zabieg jest wykonywany stosunkowo szybko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz