Artykuł sponsorowany

Chirurg ręki, traumatolog, ortopeda? – do kogo z urazem ręki.

Chirurg ręki, traumatolog, ortopeda? – do kogo z urazem ręki.

Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” (J. Kochanowski) Wypadki zdarzają się każdemu, zwłaszcza w okresie wczesno-wiosennym, kiedy zdarzają się ranne przymrozki i chodniki bywają lokalnie oblodzone. O upadek wtedy nie trudno, stłuczenia, zwichnięcia, czy złamania ręki w tym okresie to nagminnie spotykane urazy. Co robić, gdy się przewrócimy?

Przede wszystkim, chwilę się zastanówmy i spróbujmy ocenić, co nas boli. Jeśli odczuwamy ból biodra, kostki, powinniśmy unikać obciążenia tej strony ciała. Jednak nie możemy leżeć na oblodzonej nawierzchni, gdyż grozi nam wychłodzenie organizmu. Zbadajmy stan rąk, stawu łokciowego, barku. Jeśli pobolewa nas tylko górna część ciała, nadgarstek, bark, a biodra, stawy (kolanowy i skokowy) są całe, powoli spróbujmy usiąść, wrócić do domu, bądź przejść ostrożnie do najbliższego sklepu i tam poprosić o pomoc. Jeśli upadek spowodował nagły ból biodra czy nogi, nie należy podejmować prób wstawania - zwłaszcza osobom starszym, gdyż mogło dojść do złamania. Poprośmy o pomoc osoby trzecie. Prawdopodobnie konieczne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego.

Był upadek – boli ręka co teraz?

Jak tłumaczy nam dr Paweł Zejler ze Specjalistycznego Gabinetu Chirurgicznego, zdarza się, że w wyniku upadku mechanizmy obronne organizmu w pierwszej chwili blokują uczucie bólu, dopiero gdy minie tzw. szok pourazowy, zaczynamy odczuwać rzeczywiste skutki upadu. Po powrocie do domu po upływie 30 minut od upadku należy ponownie dokonać oględzin kończyn. Sprawdźmy, czy nie mamy obrzękniętych, spuchniętych stawów, jednak unikamy manipulacji, nadmiernego skręcania, w przypadku urazów czy to torebek stawowych, ścięgien każdy niepotrzebny ruch może pogorszyć uraz i tym samym odwlec powrót do całkowitej sprawności ręki. Według zapewnień dr Pawła Zejlera – chirurga ręki, zajmującego się na co dzień leczeniem i diagnozowaniem schorzeń ręki, jeśli ból nadgarstka, barku, łokcia nasila się, najlepiej udać się do najbliższej przychodni, izby przyjęć, czy też lekarza rodzinnego, celem dokładniejszego zbadania i określenia dalszego postępowania. W zależności od objawów i wyników badania palpacyjnego przez lekarza pierwszego kontaktu może zalecić nam wizytę u chirurga ortopedy bądź traumatologa.

Ortopeda, traumatolog, jaka jest różnica?

Dla przeciętnego zjadacza chleba, któremu doskwiera ból ręki pewnie żadna, zależy nam, aby przede wszystkim jak najszybciej otrzymać fachową pomoc. Jednakże właśnie, aby owa fachowa pomoc była udzielona w możliwie najkrótszym od urazu czasie, powinniśmy umieć wstępnie określić, do kogo winniśmy się zwrócić po szczegółową diagnozę i zalecenia lekarskie.

Ortopedia zajmuje się co prawda leczeniem narządów ruchu, ale głównymi obszarami działań tej specjalizacji medycyny jest profilaktyka, korekcja i leczenie wad postawy, wad rozwojowych narządów ruchu.

Pomocą przy złamaniach, skręceniach i innych schorzeniach narządów ruchu zajmuje się pokrewna dziedzina ortopedii – traumatologia. Lekarz traumatolog przywraca prawidłowe funkcjonowanie narządów ruchu w przypadku wymienionych urazów, stosując zarówno metody operacyjne, jak i nieinwazyjne w postaci farmakoterapii, fizjoterapii, czy też terapii zajęciowej.

Gdy leczenie powyższych specjalistów jest niewystarczające bądź wymaga dalszego, głębszego rozpoznania, na każdym etapie leczenia zarówno lekarz rodzinny, ortopeda, jak i lekarz traumatolog może zalecić konsultację z lekarzem chirurgii ręki, który ma dogłębną wiedzę na poziomie eksperckim z elementów chirurgii ogólnej, traumatologii, ortopedii, neurochirurgii, chirurgii plastycznej, a także chirurgii naczyniowej w obszarze ręki.

W przypadku każdego upadku, zdarzenia losowego nie należy bagatelizować objawów i zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, widzimy różnice, w funkcjonowaniu jednej ręki względem drugiej, lepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż pamiętajmy, lepiej zapobiegać lub leczyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz