Artykuł sponsorowany

Chiropraktyka – by znów móc chodzić i siedzieć bez bólu

Chiropraktyka – by znów móc chodzić i siedzieć bez bólu

Brak ruchu, siedząca praca, unikanie gimnastyki na lekcjach wychowania fizycznego w trakcie nauki szkolnej wpływają na osłabienie struktur mięśniowych naszego ciała i coraz częstsze przypadłości związane z tzw. wypadnięciem dysku. Środki przeciwbólowe jedynie uśmierzą ból, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Aby przywrócić właściwe funkcjonowanie organizmu, trzeba udać się do chiropraktyka. Poznajmy bliżej zawód chiropraktyka i stosowane metody leczenia.

Chiropraktyka jest niemedyczną formą leczenia dysfunkcji kręgosłupa oparta na terapii manualnej. Zabiegi chiropraktyki polegają na dokładnej diagnozie, odpowiednim leczeniu przy zastosowaniu odpowiednich technik chiropraktycznych oraz profilaktyce dysfunkcji narządu ruchu. Potocznie błędnie nazywana jest kręgarstwem. Istotna różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami polega na uprawnieniach osoby tytułującej się chiropraktykiem, czy też kręgarzem.

Chiropraktyk, to nie ludowy kręgarz to specjalista po szkole

Kręgarstwo znane jest z medycyny ludowej i wykonywane zazwyczaj jest przez osoby nieposiadające żadnej wiedzy medycznej. Ich działania są zatem niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Chiropraktyk to osoba posiadająca specjalistyczne wykształcenie, znająca perfekcyjnie anatomię ludzkiego ciała i przede wszystkim udokumentowaną wiedzę medyczną oraz wiele doświadczenia w prowadzeniu terapii kręgosłupa. Jak podkreśla Paweł Żebrowski, prowadzący Gabinet Masażu i Rehabilitacji w TLC-Clinic ze względów bezpieczeństwa nim oddamy swój kręgosłup w ręce chiropraktyka, sprawdźmy jego wykształcenie. Aby zostać renomowanym chiropraktykiem najlepiej ukończyć studia z fizjoterapii oraz ukończyć wiele szkoleń z zakresu terapii manualnej.

Wskazania do zabiegu chiropraktyki

Zabiegi Terapii Manualnej zaleca się w przypadku odczuwania bólu kręgosłupa, bólu pleców, głowy, czy też przy ograniczonej ruchomości stawów obwodowych. Poza tym sugeruje się skorzystanie z terapii manualnej, jeśli mamy problem z:

  • bólem szyi, karku,
  • bólem głowy, zawrotami w głowie
  • szumem w uszach
  • bólem ramion,
  • zaburzoną ruchomością kończyn górnych oraz dolnych
  • rwą kulszową,
  • bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • bólami mięśniowymi

Istota zabiegu polega głównie na dokładnym wywiadzie z pacjentem i postawieniu diagnozy. Przebieg oceny stanu zdrowia polega głównie na zbadaniu w różnym ułożeniu ciała kręgosłupa, sprawdzeniu odruchów ciała, długości kończyn i napięcie mięśni. Terapeuta manualny może poprosić nas o przedstawienie zdjęcia MRI, RTG dlatego celem przyspieszenia leczenia, warto wziąć je ze sobą na badanie.

Badanie chiropraktyczne jest całkowicie bezpieczne i nie należy do zabiegów bolesnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to bynajmniej zabieg relaksacyjny. Chiropraktyk w zależności od wieku i diagnozy dobiera właściwe techniki leczenia jak mobilizacje, manipulacje oraz trakcje stawów. Celem zabiegu jest bezpieczne usunięcie przyczyn bólowych, blokad w stawach i przywrócenia właściwego napięcia mięśni, tkanek miękkich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz