Artykuł sponsorowany

Chipowanie zwierząt – na czym polega, jakie są jego zalety?

Chipowanie zwierząt – na czym polega, jakie są jego zalety?

Jak wiadomo, koty chodzą swoimi drogami, a psy chętnie zrywają się ze smyczy. Nic zatem dziwnego, że właściciele niesfornych czworonogów zastanawiają się, jak można zapewnić im bezpieczeństwo podczas samowolnego opuszczenia domu. Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest chipowanie. Na czym ta usługa polega, jaki jest jej przebieg chipowanie i czy jest bezpieczna dla zwierząt?

Chipowanie, czyli właściwie co?

Chipowanie to najprościej mówiąc operacja, która polega na wszczepieniu w szyję lub między łopatkami zwierząt mikroprocesora. Jest on niewielkich rozmiarów, nie przekracza  kilku milimetrów. Mikroprocesor umieszczony jest w specjalnej, szklanej kapsułce, a do jego umieszczenia wykorzystuje się specjalną strzykawkę. Cały zabieg jest bezbolesny i trwa zazwyczaj około 1 minuty. Przeprowadza się go w gabinetach weterynaryjnych. Chip umieszczany w ciele zwierzęcia posiada specjalny numer, po którym można zidentyfikować właściciela czworonoga. Po umieszczeniu chipu dane zwierzaka i jego pana trafiają do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Czip zakłada się tylko raz w życiu zwierzaka. Urządzenie nie ma żadnego terminu przydatności. Oznacza to, że mikroprocesor działa tak długo, jak żyje pies.



Korzyści z chipowania zwierząt

Główną zaletą chipowania zwierząt jest to, że odnaleziony czworonóg ma szansę na szybki powrót do właściciela. Wystarczy użyć odpowiedniego czytnika, by odczytać dane psa lub kota, miejsca jego zamieszkania oraz danych właściciela. Niekwestionowaną przewagą czipowania psów nad tradycyjnymi metodami znakowania zwierząt, jakim są obroże z wygrawerowanym adresem właścicieli, jest to, że wszczepiony w ich ciało mikroprocesor pozostaje tam zawsze i nie może się zgubić. Czip ma również przewagę nad tatuażem – zabieg jest mniej bolesny, a poza tym tatuaż z czasem może stracić na wyrazistości. Ponadto chip uniemożliwia sprzedaż skradzionych zwierząt – jest to szczególnie ważne w przypadku rasowych psów i kotów. Przy wykorzystaniu chipu, próba sprzedaży zwierzęcia szybko skończy się niepowodzeniem.

Chipowanie zwierząt nie jest obowiązkowe. Jednak korzyści płynące ze znakowania powinny zachęcić do wykonania zabiegu. Obowiązek chipowania dotyczy natomiast sytuacji, w której wyjeżdżamy z psem czy kotem do innego kraju Unii Europejskiej. Zabieg stanowi bowiem podstawę do uzyskania przez czworonoga paszportu.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz