Artykuł sponsorowany

Chemia dobra z natury. Kilka słów o naturalnych środkach czystości

Chemia dobra z natury. Kilka słów o naturalnych środkach czystości

Środki czystości są niezbędne do utrzymania porządku w domu, w biurze i w każdym innym miejscu, z którego na co dzień korzystają ludzie – to oczywiste. Używamy ich nie tylko dlatego, że ułatwiają i przyspieszają sprzątanie, ale przede wszystkim ze względu na ich skuteczność w walce z mikroorganizmami takimi jak bakterie i grzyby, które zagrażają naszemu zdrowiu. Niestety używanie tradycyjnych detergentów też nie jest do końca bezpieczne.

Dlaczego warto być eko?

Działalność człowieka nie jest i nigdy nie była obojętna dla środowiska naturalnego. Co gorsza, im wygodniej żyje się ludziom, tym mocniej cierpi Matka Natura. Obecnie coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę, a świadomość ekologiczna skłania nas do poszukiwania sposobów na ograniczenie naszego negatywnego wpływu na środowisko. Szukamy alternatywnych źródeł energii, by zatrzymać eksploatację złóż węgla i ropy. Kupujemy ekologiczną żywność, żeby ograniczyć zanieczyszczenie gleby sztucznymi nawozami i pestycydami, których używa się w konwencjonalnej uprawie. Kolejnym krokiem jest zastąpienie tradycyjnych detergentów naturalnymi środkami czystości. W ten sposób możemy zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska chemicznymi składnikami, których nie da się usunąć z wody w oczyszczalniach ścieków. Te, trafiając do ekosystemu, niszczą życie organizmów wodnych. Kiedy stężenie chemii w naturalnych akwenach osiągnie dramatyczny poziom, również ludzie stracą dostęp do najważniejszego, niezbędnego im do życia składnika – wody. Na spełnienie tego tragicznego scenariusza być może przyjdzie nam poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat. Jednak już teraz odczuwamy skutki używania silnych detergentów.

Groźna siła detergentu

Chemia, która znajduje się w detergentach, jest groźna dla środowiska, ale też dla zdrowia każdego z nas. Wystarczy zerknąć na etykietę płynu do szyb albo mycia naczyń, proszku do prania czy środka do czyszczenia łazienki, żeby przekonać się, że… nie wiemy i nie rozumiemy, co jest w ich składzie. A są tam m.in. sztuczne barwniki i substancje zapachowe o silnie drażniącym i uczulającym działaniu, rakotwórczy formaldehyd i benzen, a także toksyczne rozjaśniacze, zmiękczacze na bazie octanu benzylowego i wiele, wiele innych substancji, których nie powinniśmy mieć w swoim otoczeniu, a tym bardziej ich wdychać. O skutkach używania takich preparatów opowiada ekspert ze sklepu ze zdrową żywnością BATOM:

Popularne środki czystości są łatwe w użyciu, świetnie działają i przepięknie pachną. Rewelacyjne właściwości zawdzięczają chemicznym składnikom, które niestety mają drugie, ciemniejsze oblicze. Ich stosowanie rzeczywiście pozwala na zachowanie sterylnych warunków w pomieszczeniach, jednak to wcale nie jest korzystne dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Jałowe środowisko uniemożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego, a to oznacza, że kiedy maluch wychodzi ze sterylnego domu, nie ma żadnej ochrony przed mikroorganizmami, które występują poza nim. Sztuczne barwniki, substancje zapachowe, wybielające i bakteriobójcze nie są też obojętne dla organizmu dorosłego człowieka. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpośredni kontakt z silnym detergentem może poważnie uszkodzić skórę, oczy. Ale także wdychanie oparów i kontakt ze środkami, które nie stanowią natychmiastowego zagrożenia, jest szkodliwy. Może skutkować zaburzeniami gospodarki hormonalnej, rozwojem chorób skóry, alergii, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworów.

Bezpieczna alternatywa – naturalne środki czystości

Jak chronić się przed negatywnym wpływem chemii gospodarczej, a jednocześnie nie zaniedbać czystości? Przecież z obawy przed detergentami nie możemy przestać sprzątać. Rozwiązaniem dylematu są naturalne środki czystości. W składzie takich preparatów nie znajdziemy szkodliwych, toksycznych substancji, więc są przyjazne dla środowiska i dla człowieka, a jednocześnie równie skuteczne, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Jak to możliwe? W ekologicznych środkach czystości również znajdują się związki chemiczne pozyskiwane w laboratoriach. Różnica polega na tym, że są to wyłącznie substancje bezpieczne dla środowiska naturalnego, najczęściej w pełni biodegradowalne. A to oznacza, że nie odkładają się ani w naszych ciałach, ani w środowisku – nie obciążają wód i gleb.

W naturalnych preparatach do sprzątania nie ma substancji zapachowych i sztucznych barwników, w dużej mierze odpowiedzialnych za alergie i podrażnienia. Mimo wszystko wciąż pięknie pachną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu naturalnych olejków eterycznych. A niektóre z nich, poza tym, że ładnie pachną, wykazują silne działanie antybakteryjne. Użycie olejków eterycznych w środkach czystości wpływa więc jednocześnie na ich skuteczność i przyjemność użytkowania.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz