Artykuł sponsorowany

Charakterystyka znaków ostrzegawczych

Charakterystyka znaków ostrzegawczych

Znaki ostrzegawcze to typ znaków drogowych, służących uprzedzaniu o miejscach na drodze, w których kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność.

Przed jakimi zagrożeniami ostrzegają znaki?

Napotykane znaki ostrzegają przed występowaniem niebezpieczeństw stałych, wynikających z przepisów ruchu drogowego (wskazania pierwszeństwa, drogi podporządkowane), ukształtowania drogi (zwężenia jezdni, zakręty, stromizny itd.) czy stanu infrastruktury (przejazd kolejowy, tramwaj, przejście dla pieszych itp.). Ponadto, część znaków uprzedza o występowaniu zagrożeń okresowych – np. w miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci i zwierzęta oraz na drogach podatnych na czynniki atmosferyczne (śliskość, oszronienie, boczny wiatr i in.).

Wygląd znaków ostrzegawczych

Znaki ostrzegawcze posiadają formę trójkąta równobocznego w kolorze żółtym, z czerwoną obwódką i czarnym rysunkiem (z dwoma odstępstwami; A-19 i A-29). Umieszcza się je wierzchołkiem do góry. Wyjątek stanowi znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), który z uwagi na szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu, posiada unikalną formę z wierzchołkiem skierowanym ku dołowi. 

To jedyny znak o takim kształcie, zatem możemy go rozpoznać po konturze, nie widząc zawartości tarczy. To spore ułatwienie w sytuacji, gdy dojechaliśmy do skrzyżowania i chcemy wiedzieć kto ma pierwszeństwo przejazdu – objaśnia ekspert firmy VERA-VIA z Częstochowy, producenta znaków drogowych i grafiki wielkogabarytowej.

Tabliczki towarzyszące

Uzupełnienie do znaków ostrzegawczych stanowią tabliczki towarzyszące. Przyjmują one formę niewielkiego prostokąta w kolorze żółtym, występującego pod znakiem właściwym. Informują m.in. o odległości znaku od miejsca niebezpiecznego, długości odcinka drogi na którym występuje niebezpieczeństwo oraz o końcu danego odcinka. Niekiedy spotykamy tabliczki tekstowe zawierające jednostkowe, specyficzne informacje niewskazane w rozporządzeniu ws. znaków i sygnałów drogowych.

Rozmieszczenie znaków ostrzegawczych

Znaki powinny być rozmieszczone tak, aby odpowiednio wcześnie uprzedzać o niebezpieczeństwie. Odległość znaku od miejsca niebezpiecznego wynosi zwyczajowo od 150 do 300 m na drogach, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h oraz do 100 m na drogach pozostałych (najczęściej w terenie zabudowanym). Odległości te są nieco inne w przypadku znaku A-7 (do 50 m na drogach pow. 60 km/h i do 25 m na pozostałych). Tylko odpowiednia forma wizualna oraz prawidłowe rozmieszczenie znaku gwarantują, że będzie on pełnił swoją ostrzegawczą funkcję w odpowiedni sposób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz