Artykuł sponsorowany

Charakterystyka zawodu kominiarza

Charakterystyka zawodu kominiarza

Kto z nas nie słyszał, że trzeba złapać się za guzik, gdy widzimy kominiarza, aby mieć szczęście? Bez względu na to czy wierzymy w przesądy, czy też nie, warto bliżej przyjrzeć się charakterystyce pracy kominiarza. Wykonuje on bowiem szereg ważnych działań, dzięki którym nasze kominy są zadbane i działają solidnie.

Czym zajmuje się kominiarz?

Do zadań kominiarza należy udrażnianie i konserwowanie kominów, ich czyszczenie w razie potrzeby, a także przeprowadzanie kontroli stanu przewodów wentylacyjnych oraz kominowych. Kominiarz może być również wykonawcą niniejszych przewodów, zajmując się ich dokładnym rozplanowaniem i przeprowadzeniem wszelkich prac z tym związanych – mówi nasz specjalista z firmy Komino. Głównym zadaniem jest jednak wykonywanie systematycznych kontroli, które zapobiegają wystąpieniu niechcianych awarii, w tym bardzo niebezpiecznych pożarów czy wycieków gazu. Kontrole przeprowadza się na zlecenie administracji konkretnych budynków mieszkalnych.

Jakie cechy powinien mieć kominiarz?

Zawód kominiarza jest zawodem, który wymaga odpowiednich cech od kandydata zamierzającego objąć niniejsze stanowisko. Kominiarz musi się odznaczać sprawnością fizyczną, ponieważ bardzo często prace przez niego wykonywane będą prowadzone na wysokości. Ponadto, powinna cechować do skrupulatność i rzetelność działań. Nieodzowne jest także nieustanne zdobywanie wiedzy, pozwalające przeprowadzać kontrole również w nowoczesnych przewodach wentylacyjnych oraz kominowych.

Jak zostać kominiarzem?

Osoby chcące pracować w zawodzie kominiarza, muszą przede wszystkim ukończyć szkołę zawodową bądź technikum, mające profil budowlany. Szkoła jednak nie jest jedynym wymogiem. Najważniejsze jest bowiem ukończenie praktyki u wykwalifikowanego kominiarza, tzw. mistrza kominiarstwa. Po trzech latach praktyk należy zdać egzamin czeladniczy, po sześciu zaś – egzamin mistrzowski. Dopiero potem można rozpocząć samodzielną praktykę, zatrudniając się w jednej z firm bądź zakładając własną działalność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz