Artykuł sponsorowany

Charakterystyka zawodu geodety

Charakterystyka zawodu geodety
Młodzi ludzie stojący przed wyborem kierunku studiów muszą podjąć naprawdę ważne decyzje. Jednym z naprawdę popularnych dzisiaj kierunków jest geodezja, po której można podjąć pracę m.in. w specjalistycznych firmach geodezyjnych czy jednostkach administracyjnych. Ze znalezieniem dobrze płatnej posady nie powinno być problemu, dlatego to zawód, który bez wątpienia warto brać pod uwagę.


Kim jest geodeta?

Geodeta jest specjalistą zajmującym się badaniem ziemi, pomiarami gruntu oraz sporządzeniem map czy planów geodezyjnych. Bardzo często nazywa się go mierniczym, a to z powodu urządzenia, które wykorzystuje podczas wykonywania swoich obowiązków. Bez pracy geodetów niemożliwe byłoby zrealizowanie jakichkolwiek planów budowy, dlatego kluczowe jest, aby przeprowadzać je niezwykle dokładnie i precyzyjnie – mówi nasz specjalista z firmy GEOMAP Usługi Geodezyjne i Kartograficzne. Geodeci cały czas mają ręce pełne pracy, ponieważ tak naprawdę na każdej, nawet niewielkich rozmiarów budowie, konieczne jest wykonanie planów oraz map geodezyjnych.


W jaki sposób można zostać geodetą?

W celu wykonywania zawodu geodety - jak już wspomniano - przede wszystkim należy skończyć odpowiednie studia, a dokładniej kierunek Geodezja i Kartografia. Każdego roku rośnie liczba chętnych na jedno miejsce, dlatego trzeba się chociaż trochę przyłożyć, aby mieć pewność, że dostaniemy się na wymarzony kierunek. Pierwszym etapem są studia inżynieryjne, które trwają 3,5 roku, drugim zaś – magisterskie, na które należy przeznaczyć 2 lata. Taka edukacja daje możliwość zatrudnienia, jednak aby prowadzić samodzielne działania, konieczne są uprawnienia uzyskane przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Przyszły geodeta, po trzyletniej praktyce zawodowej, musi w związku z tym zdać dwuczęściowy egzamin. Pierwsza jego część to pytania testowe oraz opisowe, druga zaś – odpowiedź ustna. Za egzamin należy zapłacić, a przedtem bezwzględnie trzeba złożyć zaświadczenie o niekaralności. Jednak ważne są nie tylko kwestie formalne. Geodeci bowiem powinni wyróżniać się również odpowiednimi predyspozycjami, a poza myśleniem matematyczno-logicznym jest to niewątpliwie także umiejętność planowania przestrzennego, wyobraźnia, dokładność oraz cierpliwość.


Co jest niezbędne w pracy geodety?

Poza należytymi umiejętnościami i wiedzą trzeba odpowiednich narzędzi. Podstawowy jest oczywiście komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, a oprócz tego w pracy terenowej konieczne są teodolit, niwelator oraz tachimetr. Takie wyposażenie umożliwia profesjonalne wykonywanie powierzonych zleceń.


Zawód geodety jest bez wątpienia zawodem ciekawym i nie pozwalającym na nudę. Mając zlecenia można zwiedzić cały kraj, nie narzekając na monotonię i siedzenie za biurkiem, ponieważ jest to przede wszystkim praca w terenie.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz