Artykuł sponsorowany

Charakterystyka, zalety i zastosowanie grawerowania laserowego

Charakterystyka, zalety i zastosowanie grawerowania laserowego

Jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod trwałego znakowania powierzchni rozmaitych materiałów jest grawerowanie. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu grawerunków oferują grawerowanie mechaniczne i laserowe. Proces ten stosuje się zazwyczaj w celach dekoracyjnych i informacyjnych. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się grawerowanie przy użyciu lasera. Czym charakteryzuje się ten proces, jakie są jego zalety i gdzie ma zastosowanie?

Czym jest grawerowanie laserowe?

Grawerowanie za pomocą wiązki lasera to bezkontaktowa metoda obróbki materiałów. W trakcie procesu laser działa na materiał pod kątem prostym. Obrabiane przedmioty nie wymagają mocowania, ponieważ nie występuje ryzyko przesunięcia ich podczas wykonywania grawerunku. Głowica laserowa emitująca wiązki umieszczona jest na szynach, dzięki czemu może poruszać się w dwóch osiach, wycinając w ten sposób zaprojektowane oznaczenia. Elementem odpowiedzialnym za sterowaniem ruchem głowicy i emisją promienia lasera jest komputer urządzenia. Z kolei zadaniem operatora jest wprowadzenie podstawowych parametrów cięcia.

Grawerowanie laserowe najczęściej kojarzy nam się z wykonywaniem rozmaitych ozdobień w postaci rysunków lub napisów na metalach, w tym na wyrobach jubilerskich. Warto zaznaczyć, że proces ten ma znacznie szersze zastosowanie. Dzięki wykorzystaniu wiązki lasera możliwe jest grawerowanie materiałów takich jak:

  • akryl,
  • drewno, w tym drewno lite, materiały drewnopochodne (fornir, płyty pilśniowe),
  • szkło,
  • skóra i inne tkaniny, np. wełna, bawełna i płótna,
  • płyty MDF,
  • melamina,
  • tworzywa sztuczne, w tym poliester,
  • kamienie naturalne,
  • papier i tektury.

Jakie są zalety grawerowania laserowego?

Opisywana technika grawerowania to obecnie najefektywniejsza metoda obróbki materiałów. Jedną z jej cech charakterystycznych jest to, że maszyny używane do tego procesu są sterowane komputerowo, dzięki czemu możliwe jest wykonanie grawerunków z wysoką precyzją. To pozwala na dokładne odwzorowanie wykonanego wcześniej projektu. Do tego grawerunek laserowy, którego wykonanie oferuje firma Renoma Grawerstwo Pieczątki, powstaje szybko, aczkolwiek czas stworzenia poszczególnego grawerunku uzależniony jest przede wszystkim od jego wielkości.

Grawerowanie laserowe charakteryzuje się także elastycznością, ponieważ możliwe jest stworzenie pojedynczych produkcji oraz projektów seryjnych, na większe zamówienie. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że w trakcie jego wykonywania nie dochodzi do powstawania zanieczyszczeń. To znaczna przewaga nad innymi technologiami, np. grawerowaniem mechanicznym. Oprócz tego powierzchnia, która była poddana obróbce laserowej nie ma ostrych i postrzępionych krawędzi. Ze względu na to, że proces ten jest bezdotykowy, nie ma możliwości uszkodzenia materiału poddanego grawerowaniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz