Materiał Partnera

Charakterystyka wywrotki trójstronnej. Zalety względem innych środków transportu

Charakterystyka wywrotki trójstronnej. Zalety względem innych środków transportu

Transport to niezwykle ważna gałąź gospodarki, bez której inne branże – przede wszystkim handel, przemysł, rolnictwo i budownictwo – nie mogą sprawnie funkcjonować. Do dziś opracowano wiele środków transportu dalekiego i bliskiego zasięgu –  w tym wywrotki, stosowane przede wszystkim do przewozu materiałów sypkich. Jednym z rodzajów wywrotek są pojazdy trójstronne. Czym się one charakteryzują, jakie są ich zalety?

Charakterystyka wywrotek trójstronnych

Podobnie jak inne rodzaje wywrotek, wywrotki trójstronne to środek transportu, którego skrzynia ładunkowa nie jest sztywno zamontowana na ramie nadwozie. Dzięki zastosowaniu hydraulicznych wysięgników możliwe jest podniesienie skrzyni w celu szybkiego zrzucenia znajdującego się na niej towaru. W przypadku wywrotek trójstronnych skrzynia może zostać przechylona do tyłu lub na boki, w zależności od aktualnych potrzeb. Całkowite zrzucenia towaru ze skrzyni ładunkowej możliwe jest dzięki zastosowaniu uchylnych burt, które ponadto mogą ułatwić załadunek (w zależności od rodzaju towaru).

Podział wywrotek

Wywrotki trójstronne możemy podzielić na kilka różnych kategorii. Od czego zależy, jakiego rodzaju jest dana wywrotka?

- Kluczowe są dwa parametry: ilość osi pojazdu oraz dopuszczalna masa całkowita – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa handlowo-usługowego MabudObie te kwestie są ze sobą skorelowane, co oznacza, że im więcej osi posiada pojazd, tym większa może być jego masa całkowita

Wyróżniamy zatem wywrotki:

  • Ultralekkie – dwuosiowe, o dopuszczalnej masie od 3,5 do 6,5 ton
  • Lekkie – również dwuosiowe, o dopuszczalnej masie całkowitej od 6,5 do 18 ton
  • Półciężkie – zazwyczaj trójosiowe, o dopuszczalnej masie całkowitej od 18 do 26 ton
  • Ciężkie – posiadają od trzech do czterech osi, ich dopuszczalna masa całkowita wynosi od 26 do 34 ton

Zalety wywrotek trójstronnych

Głównym atutem wywrotek trójstronnych, który stawia je ponad wywrotkami tylnozsypowymi, jest możliwość zrzucania towaru nie tylko z tyłu, ale również na boki. To spore ułatwienie w wyładunku, kiedy nie ma możliwości podjechania do miejsca zrzutu tyłem pojazdu – oszczędzany jest dzięki temu czas i energia, które byłyby potrzebne do wyładowania ciężarówki w takiej sytuacji. Podobnie jak inne środki transportu z tej kategorii wywrotki trójstronne odznaczają się – w zależności od rodzaju – bardzo dużym udźwigiem, co pozwala przewozić przy ich użyciu duże ładunki. Ich minusem jest jednak ograniczona szczelność skrzyni ładunkowej – spowodowane jest to tym, że skrzynia posiada trzy burty, zamiast jednej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz