Materiał Partnera

Charakterystyka wykrawania na prasach

Charakterystyka wykrawania na prasach

Wykrawanie to proces technologiczny, którego podstawowe założenia nie wydają się szczególnie skomplikowane. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na wycinaniu – najczęściej z blachy – określonego kształtu. Oczywiście nie stosuje się w tym wypadku żadnych ręcznych nożyczek, a specjalne prasy wyposażone w wykrojniki, które z dużą siłą naciskają na blachę, wykrajając element o odpowiednich wymiarach. Dobór narzędzi stosowanych w obróbce plastycznej ma ogromne znaczenie, bo ich błędne dostosowanie lub nieprawidłowe wykonanie może mieć katastrofalne skutki – od zatrzymania produkcji po poważną awarię maszyny. Tworzenie narzędzi powinniśmy zatem zlecać profesjonalistom, takim jak firmie NARMOD.

Możliwości produkcyjne nowoczesnego wykrawania

Chociaż wykrawanie samo w sobie nie jest skomplikowanym procesem, jego możliwości są przeogromne. Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem narzędzi do wykrywania – takie jak firma Narmod – oferują kształtowanie dowolnych elementów. Tworzenie narzędzi do obróbki plastycznej, takich jak wykrojniki czy tłoczniki, dzieli się zasadniczo na dwa ogólne etapy. Pierwszym z nich jest projektowanie. Niezależnie od tego, czy mówimy o tworzeniu wykrojników postępowych, okrojników, zaginaków czy przetłaczaków, projekt takiego narzędzia to podstawa. Wiedzą o tym specjaliści z firmy Narmod zrzeszającej prawdziwych ekspertów w omawianej dziedzinie.  Nowoczesne maszyny i narzędzia stosowane do wykrawania charakteryzują się wysokim stopniem elastyczności. Jednorazowo może się w nich znajdować od kilku do kilkudziesięciu różnych narzędzi – wykrojników – których rozstaw może być dowolny. Uzyskane z takiego procesu  elementy charakteryzują się bardzo dużą dokładnością wymiarową. Koszt ich realizacji nie jest duży – szczególnie, gdy skorzystamy z usług firmy zewnętrznej. Czas realizacji naszego zamówienia będzie zależał przede wszystkim od tego, ile elementów będzie ono obejmowało, a tym samym czy mowa będzie o produkcji seryjnej czy też jednostkowej. Zastosowanie nowoczesnych metod wykrawania wyraźnie skraca czas realizacji zlecenia. Zachowana jest przy tym duża powtarzalność wymiarowa,  wydajność materiałowa – arkusze blachy wykorzystywane są w optymalny sposób w celu maksymalnego ograniczenia strat.

Wyzwania w wykrawaniu na prasach

Podstawowym wyzwaniem stojącym przed specjalistami zajmującymi się wykrawaniem na prasach jest przede wszystkim odpowiedni dobór narzędzi, czyli wykrojników, zwanych potocznie także stemplami. Ich wytrzymałość musi być większa niż blachy, którą będą przecinać. Ważne jest także to, by do wykrajanego materiału dostosować matrycę,  która swoim kształtem odpowiada wytwarzanemu elementowi. W przeciwnym razie cały proces może zakończyć się nie tyle niepowodzeniem, ile uszkodzeniem specjalistycznego sprzętu.

Bywa tak, że matryce i stemple stosowane w procesie wykrajania projektuje się i wytwarza wyłącznie na potrzeby jednego, konkretnego zlecenia, co wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy z zakresu stosowanych procesów wytwarzania u zleceniodawcy.

Przy zapoznawaniu się z szeroką ofertą firmy NARMOD szybko dojdziemy do wniosku, że temat obróbki plastycznej jej pracownicy mają całkowicie opanowany. Produkcja oprzyrządowania do obróbki plastycznej nie ma dla nich żadnych tajemnic – zamówimy u nich nie tylko wykrojniki i tłoczniki, ale także między innymi formy (ciśnieniowe, do gumy oraz grawitacyjne).  Wykonują oni także różnego rodzaju przyrządy obróbcze stosowane szeroko we frezowaniu, toczeniu, wierceniu czy spawaniu. Szczególne przydatne mogą okazać się również urządzenia technologiczne: linie do cięcia taśm elektrotechnicznych wyposażone w zespoły wykrojników, prasy i sprawdziany specjalne oraz manipulatory. Prężnie działające w firmie NARMOD biuro konstrukcyjne opiera swoją działalność na najnowszych technologiach z zakresu CAD i CAM – komputerowym wspomaganiu projektowania oraz wytwarzania.

Opracowanie:
Żychlin, Narutowicza 72
tel. 24 285 47 89
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz