Materiał Partnera

Charakterystyka wkładów odzieżowych

Charakterystyka wkładów odzieżowych

Osoby zajmujące się krawiectwem doskonale znają wkłady odzieżowe. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej tematyce. Okazuje się bowiem, że wkłady krawieckie występują w rozmaitych formach. Doskonała znajomość ich budowy, charakterystyki i rodzajów pozwala dobrać optymalne rozwiązania dla danego typu odzieży. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco dokładniej.

Co to jest wkład odzieżowy?

Wkład odzieżowy stanowi dodatkową warstwę, którą mocuje się po spodniej stronie materiału odzieżowego. Może być on także wszyty do wnętrza odzieży między wierzchnią warstwę a podszewkę. Zadaniem wkładu jest poprawa właściwości materiału, a tym samym gotowego produktu.

Stosowane powszechnie wkłady krawieckie mają za zadanie:

 • zwiększyć wytrzymałość materiału,
 • poprawić jego stabilizację,
 • usztywnić materiał,
 • dodać objętości i ciężaru,
 • poprawić parametry termiczne odzieży.

Wkłady odzieżowe znacznie poprawiają wygląd wyrobów odzieżowych, zwiększają ich trwałość i powodują, że lepiej spełniają swoją funkcję.

Podział wkładów odzieżowych

Wkłady krawieckie możemy podzielić ze względu na sposób łączenia z wierzchnim materiałem oraz ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane.

Podział ze względu na materiał wykonania wyróżnia:

 • wkłady poliestrowe,
 • wkłady poliamidowe,
 • wkłady wiskozowe,
 • wkłady bawełniane.

Rodzaj zastosowanego materiału wpływa na właściwości danego wkładu oraz jego cenę. Dosyć częstym zabiegiem jest mieszanie ze sobą kilku rodzajów materiału. Dzięki temu otrzymuje się pożądane właściwości redukując jednocześnie koszty produkcji. Na uwagę zasługuje również gramatura wkładów. Wedle ogólnych wytycznych do cienkich materiałów stosuje się wkłady o niższej gramaturze. Nie jest to jednak regułą.

Dzieląc wkłady krawieckie ze względu na sposób łączenia możemy wyróżnić 2 grupy:

 • wkłady klejowe,
 • wkłady bezklejowe.

Wkłady klejowe są pokrywane specjalnym środkiem termoplastycznym. Łączenie z elementami odzieży następuje przy użyciu żelazka lub tzw. klejarki. Wkłady bezklejowe mogą być przyszyte za pomocą szwów lub przymocowane za pomocą pikowania. Wkłady klejowe są dużo bardziej popularne ze względu na łatwość wykorzystania. Wkłady bezklejowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy marynarkach i płaszczach. Są także powszechnie stosowane do ocieplania.

Wybierając wkłady krawieckie warto skorzystać z oferty sprawdzonego producenta. Takim jest z pewnością firma Matex, która produkcją wkładów krawieckich zajmuje się od 1990 roku. Korzystając z jej usług można liczyć nie tylko na produkt najwyższej klasy, ale także fachowe doradztwo w zakresie wyboru optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz