Artykuł sponsorowany

Charakterystyka wind dla niepełnosprawnych

Charakterystyka wind dla niepełnosprawnych

Nie każdy budynek pozwala na zamontowanie windy w postaci szybu z pionowym podnośnikiem. Dotyczy to szczególnie budynków zabytkowych, gdzie budowa windy wymagałaby znacznej ingerencji w jego strukturę. Jeżeli korzystają z niego osoby pełnosprawne, zazwyczaj nie stanowi to problemu. Jednak w innych przypadkach potrzebne jest zastosowanie innych rozwiązań, pozwalających na swobodne przemieszczanie się osób z ograniczeniami ruchowymi i starszych.

Podnośniki poziome

Jednym z popularnych rozwiązań są tzw. podnośniki poziomie. Funkcjonują one na podobnej zasadzie co klasyczne windy, podstawową różnicą jest to, że montowane są one na zewnątrz budynków w specjalnych, przeszklonych osłonach, które muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Osoby niepełnosprawne doceniają to rozwiązanie ze względu na możliwość poruszania się wspólnie z opiekunem, tłumaczą pracownicy firmy Dźwig-Serwis.

Podnośniki przyschodowe

Na pełną samodzielność osobom z ograniczeniami ruchowymi pozwalają platformy przyschodowe. Również posiadają one mechanizmy typowe dla podnośników i dźwigni. Mają one formę platformy poruszającej po specjalnym  torze umocowanym do ściany, dzięki czemu poruszają się nad stopniami schodów. W zależności od rozmiaru budynków oraz schodów nie muszą one wpływać na ruch pieszy, dodatkowo są one proste w obsłudze i działają automatycznie, dzięki pilotowi.

Windy krzesełkowe

Pokrewnym rozwiązaniem są windy krzesełkowe, które również poruszają się po torze umiejscowionym przy ścianie sąsiadującej ze schodami. Mogą one być dopasowane do schodów prosto- i krzywoliniowych. Odróżnia je znacznie mniejszy rozmiar i poziom skomplikowania urządzenia oraz to, że są one adresowane do osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się i wchodzeniem po schodach, ale nie korzystają z wózków inwalidzkich. Urządzenia te mogą być obsługiwane bezpośrednio przez osoby na nich się poruszające i można je spotkać zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku.

Regularny serwis wind dla niepełnosprawnych

Ze względu na istotę urządzeń dźwignicowych wykonywanych na potrzeby osób niepełnosprawnych, muszą one być poddawane regularnym serwisom oraz przeglądom. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych rozwiązań i coraz szersze możliwości dopasowania ich do typu oraz potrzeb budynków pozwalają one w znaczącym stopniu zwiększyć standard dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub starszych.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz