Materiał Partnera

Charakterystyka wag pomostowych

Charakterystyka wag pomostowych

Wśród wielu typów wag przemysłowych wykorzystywanych przez różnego rodzaju podmioty gospodarcze liczną grupę stanowią wagi pomostowe. Są one powszechnie stosowane m.in. w firmach zajmujących się sprzedażą materiałów opałowych, czy skupem płodów rolnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim trwałej i odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne konstrukcji. Dzięki temu mogą działać bezawaryjnie przez wiele lat. Jednak solidność to nie jedyny atut wag pomostowych.

Konstrukcja wag pomostowych

Wagi pomostowe mimo, że są urządzeniami o dość prostej konstrukcji odznaczają się dużą precyzją ważenia oraz trwałością. Czujniki odpowiedzialne za dokonanie pomiaru montuje się pod platformą wagową, stąd też często nazywane są również platformowymi. Wagi tego typu mogą występować w wielu wariantach, różniących się zakresem ważonych ładunków oraz szeregiem innych parametrów. Jak wyjaśnia ekspert firmy Precia Molen lidera w produkcji systemów wagowych:

Wagi pomostowe występują w bardzo szerokiej gamie modeli różniących się między sobą wieloma parametrami. Na rynku można więc spotkać niewielkie urządzenia o skali roboczej do 10 kilogramów, wykorzystywane najczęściej w placówkach handlowych. Nieco większe modele mogące ważyć towary do kilkuset kilogramów znajdują zastosowanie w hurtowniach, a także zakładach produkcyjnych. Istnieją także przemysłowe wagi pomostowe, których konstrukcja pozwala na ważenie ciężarów liczonych w tonach. Są to najczęściej urządzenia o bardzo dużych pomostach przystosowanych do obsługi samochodów ciężarowych. Zastosowanie w wagach pomostowych elektronicznych czujników ważących pozwala na uzyskanie dokładnych wyników ważenia. Dodatkowe funkcje umożliwiają np. automatyczne zerowanie i tarowanie wagi, zliczanie ważonych elementów lub połączenie wagi z kasowymi urządzeniami fiskalnymi.

Obszary zastosowania wag pomostowych

Z racji swej uniwersalności wagi pomostowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od rodzaju konstrukcji oraz zastosowanych materiałów mogą one pracować nie tylko w obiektach zamkniętych, jak sklepy i hurtownie, ale również na wolnym powietrzu. Te ostatnie cechują się zwiększoną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wybierając wagę pomostową warto zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, lecz przede wszystkim na rodzaj konstrukcji, materiały, z których została wykonana, okres gwarancji, czy funkcje dodatkowe np. możliwość współpracy ze sprzętem zewnętrznym.  To właśnie te parametry mają decydujący wpływ na funkcjonalność i niezawodność urządzenia. Inną ważną kwestią jest legalizacja wagi, czyli dopuszczenie jej do pracy. Należy to uczynić w sytuacji, gdy urządzenie będzie używane do ważenia towarów handlowych bez względu na to czy mamy do czynienia z małymi wagami sklepowymi, czy dużymi stosowanymi w hurtowniach czy punktach skupu. Wagi wykorzystywane w zakładach produkcyjnych nie muszą spełniać tego wymogu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz