Materiał Partnera

Charakterystyka suchego lodu

Charakterystyka suchego lodu

Suchy lód wykorzystywany jest w transporcie, w produkcji żywności, w laboratoriach, ale też na przykład przy organizacji wesel i innych imprez. Czym jest ta substancja i czemu zawdzięcza swoje charakterystyczne właściwości? Szczegóły w naszym artykule. 

Czym jest suchy lód?

Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla. Powstaje w temperaturze -78,5 °C w wyniku takich procesów jak sprężanie i prasowane. Suchy lód może występować w postaci bloków lub granulatu. Lód ten nie topi się, lecz w wyniku procesu sublimacji przechodzi prosto w stan lotny – bez etapu ciekłego. Dzięki temu nie pozostawia żadnych śladów. Gęstość lodu wynosi 1,1-1,4 g/cm³.  

Dostępne formy

Suchy lód występuje w różnych kształtach. Jedną z podstawowych form jest granulat o średnicy 3 milimetrów, przypominający małe sopelki lub ziarenka ryżu. Tworzą go małe, twarde granulki o dużej gęstości. Granulat ten znajduje zastosowanie m.in. przy produkcji żywności oraz czyszczeniu suchym lodem. Inną postacią tej substancji jest granulat o średnicy 16 milimetrów. To chyba najczęściej występująca forma suchego lodu, wykorzystywana np. w transporcie żywności i materiałów biologicznych i chemicznych, ale też przy robieniu drinków i dekoracji gastronomicznych. Po ten materiał chętnie sięgają laboratoria, producenci żywności, firmy cateringowe. Zupełnie inaczej wygląda suchy lód w blokach. Ważą one około 3 kilogramów, mogą mieć róże wymiary zależnie od potrzeb klientów. Np. firma Dry Ice Zone oferuje bloki suchego lodu w wymiarach 210 x 125 x 75 milimetrów. Świetnie sprawdzają się one w transporcie lotniczym oraz w badaniach laboratoryjnych. Wolnej niż lodowy granulat przechodzą w stan lotny. Jeszcze innym produktem wartym uwagą są plastry z suchego lodu pakowane w folię perforowaną. Przykładowe wymiary takich plastrów to 210 x 125 x 25 milimetrów. Łatwo się je układa i pakuje, są również bezpieczne dla użytkowników. Z tego rodzaju rozwiązań chłodniczych chętnie korzystają firmy cateringowe oaz dostawcy żywności.

 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz