Artykuł sponsorowany

Charakterystyka studni głębinowych

Charakterystyka studni głębinowych

Budowa studni głębinowej umożliwia nam pobór wody użytkowej z własnego ujęcia. Koszt inwestycji zależny jest od rodzaju podłoża oraz głębokości warstwy wodonośnej, jednak w przypadku działek oddalonych od sieci wodociągowej, zawsze jest niższy niż inwestycja w przyłącze. Czym charakteryzują się studnie głębinowe, jak wygląda ich budowa i czego potrzebujemy poza samym odwiertem?

Budowa studni głębinowej

Sposób wiercenia studni zależny jest od warunków gruntowo-wodnych na działce. Najlepiej, gdy tak zwana warstwa wodonośna zalega płytko i jest wydajna. Powinna znajdować się między dwoma warstwami skał nieprzepuszczalnych. Jeżeli nie znamy budowy podłoża naszej działki, możemy zaryzykować i spróbować wywiercić studnię w wybranym przez nas miejscu, lub przeprowadzić badania geofizyczne. Badania pozwalają na stworzenie dokumentacji geologicznej, która określa profil litologiczny, a więc głębokości występowania warstw skalnych i wodonośnych. Do wykonywania studni głębinowej używa się systemów mechaniczno-obrotowych przy użyciu płuczki albo sprężonego powietrza. W przypadku gdy podłoże jest twarde, konieczne jest wiercenie udarowe z użyciem młotów pneumatycznych - dowiadujemy się od specjalisty z firmy Geotest z Tychów, która zajmuje się pracami geologiczno-inżynieryjnymi.

Schemat studni głębinowej

Do wywierconego otworu wprowadzana jest rura osłonowa stalowa bądź wykonana z materiału syntetycznego. Przez nią przebiega rurociąg, który dostarcza wodę z warstwy wodonośnej do obudowy studni, czyli zbiornika, z którego moglibyśmy nabierać wodę wiaderkiem. Na samym dnie otworu umieszczane są filtry, a dalej pompa głębinowa. Musi znajdować się poniżej poziomu wody gruntowej, by mogła swobodnie pracować. W zbiorniku studni bezwzględnie powinien znaleźć się zawór zwrotny, który w razie potrzeby zamknie przepływ wody do dalszej części rurociągu.

Serce studni – kolumna filtracyjna

Kolumna filtrowa studni składa się z czynnej części filtra oraz rury nadfiltrowej i podfiltrowej. Filtr właściwy, serce studni głębinowej, może być wieloczęściowy, w razie konieczności ujmowania wód z różnych poziomów wodonośnych. Występują trzy główne rodzaje filtrów do studni głębinowych. Filtry szkieletowe są perforowane szczelinami lub otworami i stosuje się go w przypadku skał litych, które słabo się osypują. Na ich bazie produkowane są również filtry siatkowe, owijając szkielet siatką filtracyjną i drutem podkładowym. Ostatnim rodzajem są filtry obsypkowe - filtr siatkowy otacza się warstwą piaszczystego lub żwirowego materiału skalnego. Filtr powinien zapewniać stateczność ścian otworu i mieć odpowiednią wytrzymałość. Musi umożliwiać wypłukanie drobnych frakcji pyłu z warstwy wodonośnej i uniemożliwiać jednocześnie zapiaszczenie się studni. W przypadku wód agresywnych filtry powinny być wykonane z materiałów, które nie ulegają korozji, lub być pokryte powłoką antykorozyjną, by mogły funkcjonować sprawnie przez lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz