Artykuł sponsorowany

Charakterystyka sprzętu do ochrony oczu i twarzy

Charakterystyka sprzętu do ochrony oczu i twarzy

Niektóre profesje oraz czynności pozazawodowe wymagają zastosowania specjalnych osłon do ochrony oczu i twarzy. Znaleźć je możemy w podstawowym wyposażeniu między innymi osób pracujących w branży budowlanej i chemicznej, a także sportowców.

Rodzaje osłon oczu i twarzy

Wśród sprzętu do ochrony oczu i twarzy o zastosowaniu zawodowym wyróżnić możemy:

  • Okulary ochronne – najpowszechniej stosowane rodzaje osłon, wykonywane najczęściej w całości z przezroczystego tworzywa, które nie ogranicza widoczności i nie zniekształca widzianego obrazu. Wykorzystywane są przy pracach, w których oczy narażone są na kontakt z drobinkami innych materiałów, np. trocin lub odprysków metalu, lub substancjami chemicznymi, które mogą podrażnić oko. Okulary ochronne powinny być uformowane tak, by zabezpieczały użytkownika przed dostaniem się niepożądanych elementów do oczu z różnych stron.
  • Gogle ochronne – podobne do okularów, choć skonstruowane tak, by ściśle przylegały do twarzy. Dzięki temu mogą one stanowić skuteczną ochronę przez czynnikami biologicznymi. W przeciwieństwie do okularów gogle zakładane są na gumę, która zapobiega ich niekontrolowanemu zsuwaniu się.
  • Osłony twarzy – przeznaczone są do ochrony całej powierzchni twarzy przed przypadkowym kontaktem z substancjami niepożądanymi, wykonane są z przezroczystego tworzywa, które nie ogranicza pola widzenia. Między twarzą a powierzchnią osłony znajduje się dość miejsca, by użytkownik mógł zastosować inne urządzenia, np. sprzęt do ochrony układu oddechowego
  • Osłony spawalnicze – do tej kategorii osłon zaliczamy przyłbice, tarcze, kaptury, okulary oraz gogle. Ich zadaniem jest chronienie oczu i twarzy przez kontaktem z gorącymi drobinkami, powstającymi podczas spawania oraz przede wszystkim przed bardzo intensywnym promieniowaniem świetlnym, które może prowadzić do pogorszenia się stanu wzroku.

Sprzęt do ochrony oczu i twarzy używany jest również w niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak pływanie czy narciarstwo – jego zadaniem jest ochrona oczu przed bezpośrednim kontaktem z drobinami śniegu i lodu, silnymi podmuchami wiatru, promieniowaniem słonecznym czy substancjami zawartymi w wodzie, oraz generalna poprawa jakości widzenia.

Sprzęt do ochrony oczu i twarzy o zastosowaniu zawodowym znajdziemy w ofercie firmy Konfexim Serwis.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz