Materiał Partnera

Charakterystyka sera typu Gouda

Charakterystyka sera typu Gouda

Nazwa tego sera pochodzi od holenderskiej miejscowości Gouda położonej niedaleko Rotterdamu, gdzie po raz pierwszy pojawił się już w XII wieku. Łagodny, ale zarazem charakterystyczny smak, przyjazna konsystencja i szerokie zastosowanie przysporzyły mu licznych zwolenników na całym świecie, a także uczyniły go bodaj najpopularniejszym serem w historii serowarstwa. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Holandia, będąc państwem stosunkowo małym, nie była w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na ów specjał, dlatego tradycyjną recepturę wykorzystuje się obecnie do produkcji sera typu Gouda z mleka krów wypasanych na lokalnych łąkach także w innych krajach. W Polsce jego wyrobem zajmuje się chociażby Spółdzielnia Mleczarska ROTR w Rypinie. W jej ofercie znajdziemy zarówno Goudę klasyczną, jak i wędzoną, w kawałkach bądź plasterkowaną, w wygodnych opakowaniach, z możliwością wielokrotnego otwarcia.

Produkcja

Aby otrzymać jeden kilogram tego sera, potrzeba około dziesięciu litrów mleka. Po wprowadzeniu szczepów bakterii fermentacji mlekowej, zaprawia się je podpuszczką, która sprawia, że mleko koaguluje czyli tworzy się żelowa konsystencja przypominająca galaretkę.

Kolejny etap to krojenie i oddzielanie serwatki. Po oddzieleniu serwatki powstaje swoisty „twaróg”, formowany następnie w spłaszczone kręgi czy prostopadłościany i jest sprasowany pod odpowiednim naciskiem pras. Następnie ser przez kilka dni moczy się w solance, która nadaje odpowiednie cechy smakowe i będąc naturalnym konserwantem zabezpiecza przed psuciem. Ostatnim etapem produkcji sera typu Gouda jest jego dojrzewanie.

Może ono trwać od zaledwie paru tygodni aż do kilkunastu miesięcy. Im dłużej, tym ser staje się twardszy, bardziej wyrazisty w zapachu i smaku, a nawet pikantny. Najbardziej dojrzałe odmiany, które doskonale komponują się z winem, cechuje też kruchość i głębszy, złocisty kolor.

Cechy charakterystyczne

Cieszącym się największą popularnością wariantem jest jednak ser typu Gouda, który dojrzewa od kilku do kilkunastu tygodni. Ma jasnożółtą barwę i łagodny, maślany smak. Gładki, kremowy i elastyczny, lecz zwarty miąższ, przetykany niewielkimi oczkami bardzo łatwo się kroi i wiórkuje. Zawartość tłuszczu, podobnie jak dobrze przyswajalnego, pełnowartościowego białka, wynosi w tym przypadku ok. 27 proc. Ser typu Gouda jest też doskonałym źródłem ważnego dla naszych kości wapnia, fosforu i witaminy A, D,E,K.

Zastosowanie

Przechowywany w warunkach chłodniczych, zachowuje trwałość nawet do trzech miesięcy. Sprawdza się równie dobrze na zimno (na kanapkach, w sałatkach czy w postaci koreczków) i na ciepło (tosty, zapiekanki, pizza), po stopieniu zaś może służyć jako polewa do mięs albo jarzyn.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz