Materiał Partnera

Charakterystyka rowerów trekkingowych

Charakterystyka rowerów trekkingowych

Turystykę można uprawiać na różne sposoby. Niestety większość z nas wybiera klasyczne, zorganizowane przez różne biura podróży wczasy, które co prawda poprawiają nasze zdrowie psychiczne i pozwalają zwiedzić to lub owo, jednakże zazwyczaj w niewielkim stopniu wpływają na poprawę kondycji fizycznej turysty.  Zdecydowanie lepszą alternatywą jest jednak aktywny wypoczynek, a jedną z jego form jest turystyka rowerowa. 

Turystyka rowerowa

Jesteśmy przekonani, że ktoś, kto raz zasmakuje w turystyce rowerowej, już nigdy jej nie porzuci. Jazda na rowerze to pełna wolność i swoboda. Ludzie z wyobraźnią nie muszą ograniczać się tutaj do zwiedzania swoich najbliższych okolic. Rowerem można przemierzać cały świat, czego dowiodło już wielu rowerzystów, objeżdżających na swoich dwóch kółkach całą Polskę, Europę, a nawet inne kontynenty. Niewątpliwie turystyka rowerowa jest tania, lecz nie to jest jej najważniejszą zaletą. Jadąc rowerem, nie jesteśmy ograniczeni rozkładami jazdy i planami lotów, możemy wybierać dowolny kierunek, możemy zatrzymać się, kiedy tylko chcemy. Rowerem wjedziemy wszędzie tam, gdzie nie dotrze ani pociąg, ani samochód; możemy nim poruszać się po bezdrożach i lasach. Aktywna jazda na rowerze to znakomity sposób na zdrowie. Jednakże, aby w pełni czerpać radość z tej formy wypoczynku, należy posiadać solidny pojazd. Jak radzi nam właściciel centrum rowerowego Polbike z Warszawy, do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej najlepiej nadają się rowery trekkingowe (trekingowe).

Charakterystyczne cechy roweru trekkingowego

Wielodniowa, czy też czasem wielotygodniowa jazda, nieraz w dość trudnym terenie, zazwyczaj z pokaźnym bagażem wymaga roweru odpowiednio mocnego pod względem mechanicznym, z możliwie dużymi kołami i ze sporą ilością osprzętu. Z tego też względu typowy rower trekkingowy jest dosyć masywny; musi tak być skoro razem z zawartością sakw, jego waga niejednokrotnie dochodzi do 60 kg. Duża masa roweru jest także jego zaletą, albowiem pomaga lepiej go stabilizować, dzięki czemu łatwiej jest utrzymywać równowagę, szczególnie na stromych zjazdach.  Rowery trekkingowe są tak budowane, by zapewnić cykliście jak największy komfort podczas nierzadko wielogodzinnej jazdy; mają one najczęściej koła 28-calowe o cienkich oponach, stawiających minimalny opór podczas jazdy. Siodełka są tutaj instalowane nieco wyżej niż w przypadku klasycznych rowerów górskich i mają zazwyczaj miękkie sprężynowanie. Tak ustawione siodełko i mocno podwyższony wspornik kierownicy nadają rowerzyście wyprostowaną pozycję, co znakomicie odciąża jego plecy i ramiona. Ramy, widelce, a także pozostałe elementy tych rowerów są wykonane z bardzo wytrzymałych, a jednocześnie odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów. Ponieważ klasyczny rower trekkingowy z zasady przeznaczony jest do pokonywania długich dystansów, w różnych warunkach i o różnych porach dnia, posiada on najczęściej już fabrycznie montowane oświetlenie, dynamo i błotniki, a także tylne i przednie bagażniki przystosowane do mocowania przy nich specjalnych sakw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz