Artykuł sponsorowany

Charakterystyka przepompowni melioracyjnych

Charakterystyka przepompowni melioracyjnych

Trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo bez skutecznego systemu odprowadzania wody. Przepompownie melioracyjne to bardzo ważne elementy systemów melioracji. Od ich jakości i wydajności zależy bezpieczeństwo całej okolicy. Z tego tekstu dowiesz się, jakie jest miejsce przepompowni melioracyjnych w systemie melioracji, do czego one służą, jak działają i czym się charakteryzują. 

Ważny system melioracji

Melioracja to ogół działań mających na celu utrzymanie i poprawę warunków glebowych, szczególnie w odniesieniu do rolnictwa. Ważnym aspektem melioracji jest skuteczne odprowadzanie wody. Wykorzystuje się do tego całe systemy kanałów, zbiorników i innych elementów infrastruktury, o których opowiada specjalista z firmy Hydromel-3:

System melioracji składa się z rowów nawadniająco-odwadniających, drenaży, zbiorników retencyjnych, wałów i innych zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a także nasadzeń roślinnych, które w naturalny sposób regulują lokalną gospodarkę wodną. Ważnym elementem systemów melioracyjnych są przepompownie melioracyjne.

Dlaczego w stworzenie systemu melioracji wkłada się tyle pracy? Ponieważ zabezpiecza on przed zalaniami i podtopieniami. System melioracyjny kieruje ruch wody tam, gdzie może ona swobodnie spływać, nie wyrządzając krzywdy okolicznym mieszkańcom. Bez systemów melioracyjnych każde opady deszczu byłyby zagrożeniem, ponieważ woda zalewałaby piwnice, stała na polach i podwórkach, niszcząc uprawy i budynki.

Do czego służą przepompownie melioracyjne?

Przepompownie melioracyjne to budynki, w których umieszczone są agregaty pompowe. Ich zadaniem jest wymuszanie przepływu wody z miejsc zagrożonych zalewaniem i dalsze kierowanie jej tak, aby nie stwarzała niebezpieczeństwa. Przepompownie są szczególnie istotne w systemie melioracji, ponieważ nie dopuszczają do nadmiernego gromadzenia się wody i zalewania terenów.

Konstrukcja przepompowni melioracyjnych jest różna – dostosowana do miejscowych warunków. Szczególnie ważnym parametrem jest wydajność, czyli to, ile metrów sześciennych wody jest przepompowywanych w ciągu sekundy. Wartości te mogą znacznie od siebie odbiegać w poszczególnych przepompowniach, co doskonale widać na przykładzie przepompowni wykonanych przed firmę Hydromel-3: przepompownia w Nowej Soli pracuje z wydajnością 3,8 m3/s, podczas gdy w miejscowości Urad wartość ta sięga 10,5 m3/s.

Wydajność przepompowni także jest dopasowywana do lokalnych warunków. Jeżeli wody nie jest dużo, przepompownia nie musi być bardzo mocna, a wręcz nie powinna, ponieważ jej praca będzie droższa (więcej energii potrzeba do zasilania). Dlatego każda realizacja jest inna – optymalna w danej sytuacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz