Materiał Partnera

Charakterystyka procesu hartowania szkła

Charakterystyka procesu hartowania szkła

Szkło jest komponentem, który wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Praktycznie wszędzie, gdzie tylko się obejrzymy, znajduje się szkło. Jest to struktura, która obecna jest w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie, optyce i wielu innych gałęziach. Przykładem produktu jest szkło hartowane. Dostępne jest przede wszystkim pod postacią ekranów telefonów komórkowych i zapewnia im ochronę przed uszkodzeniami.

Jakie są cechy charakterystyczne szkła hartowanego?

Szkło hartowane to komponent dużo bardziej wytrzymały, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne oraz zginanie niż normalne szkło. Co więcej, wykazuje także dużo większą odporność na zmiany temperatury. Produkt jest bezpieczny w użytkowaniu. Wyrób znajduje zastosowanie między innymi do produkcji kabin prysznicowych, ścianek działowych, mebli, regałów, blatów kuchennych, szyb samochodowych, a ponadto witryn sklepowych – wymienia przedstawiciel przedsiębiorstwa Jak szkło, które prowadzi działalność związaną ze sprzedażą, a także obróbką szkła oraz luster.

Na czym polega proces hartowania szkła?

Hartowanie szkła to poddanie elementu obróbce cieplnej, a następnie szybkie obniżenie temperatury. Takie działania doprowadzą do powstania napięć, które przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości produktu. Zakupione szkło jest gotowe do instalacji. Wynika to z tego, że po wykonaniu tego procesu nie może ono już być poddawane dalszym działaniom, takim jak szlifowanie czy przycinanie. Wszelkie zabiegi wykonuje się wtedy, gdy szkło nie jest jeszcze zahartowane.

Jakie wymienia się techniki związane z hartowaniem szkła?

Wymienia się dwie zasadnicze techniki pozwalające na hartowanie szkła, a mianowicie pionową oraz poziomą. W pierwszym z wymienionych działań szkło umieszczane jest w piecu z zachowaniem pozycji pionowej. Do utrzymywania komponentu wykorzystuje się zaciski. Jednakże element umieszcza się w piecu za pośrednictwem uchwytów samozaciskowych, które pozostawiają nieestetyczne odciski na komponencie, a także zniekształcenia. Dlatego też piece pionowe wycofuje się z użytkowania.

Druga z metod to wprowadzanie szyby do pieca w formie poziomej. W tym przypadku produkt nie jest niczym przytrzymywany. Dzięki temu unikamy nieefektywnych odcisków. Wyrób oscyluje na ceramicznych rolkach. Dlatego też struktura musi być większa od co najmniej dwóch rolek. Zaletą wskazanej techniki jest duża wydajność. Powoli wypiera ona metodę pionową obróbki elementów szklanych.

Opracowanie:
Goczałkowice-Zdrój, Brzozowa 62
tel. 32 210 72 87
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz