Artykuł sponsorowany

Charakterystyka powszechnie stosowanych technik druku na odzieży

Charakterystyka powszechnie stosowanych technik druku na odzieży

Koszulki z nadrukiem pojawiły się już prawie pół wieku temu i nadal cieszą się niemalejącą popularnością. W tym czasie techniki druku również na odzieży znacznie się rozwinęły. Postęp nastąpił tak daleko, że niektóre metody możemy wykorzystać we własnym domu. Nadruk może stanowić wyraz światopoglądu właściciela koszulki albo służyć identyfikacji – z grupą, instytucją, firmą.

Trwały nadruk

Do metod, które pozwalają uzyskać prawdziwie trwały nadruk, należy zaliczyć haft komputerowy. Polega ona na wykonaniu maszynowo ściegów z pomocą igły i nici. Haft na odzieży ma duże możliwości techniczne i szeroki zakres wykorzystywanych kolorów pozwalają tworzyć skomplikowane wzory. Z tego powodu to popularne rozwiązanie w reklamie, gdzie wykorzystywany jest do znakowania odzieży. Jest odporny na spieranie, a ponadto nadaje tkaninie elegancki wygląd.

Druk metodą flex podobnie jak termodruk wykorzystuje ciepło. Tu jednak wzór wycinany jest laserowo w folii i za pomocą termopresy umieszczany na tkaninie. Nadruki na koszulki wykonane tą techniką są gładkie, odblaskowe, metaliczne i sztywne. Z tego powodu wykorzystuje się ją częściej do ozdabiania nadruków i personalizacji ubrań.

Nowoczesny i popularny obecnie druk cyfrowy pozwala na bezpośrednie umieszczenie grafiki na materiale przy pomocy drukarki cyfrowej. Możemy w ten sposób uzyskać wysokiej jakości nadruki na ubraniach, które cechują się dużą trwałością oraz żywymi kolorami. Jedną z technik druku cyfrowego jest druk sublimacyjny, który stosuje firma Drukartis, wykorzystywany do przenoszenia nadruków na powierzchnie polimerowe.



Z wykorzystaniem szablonu

Do najstarszych technik druku na odzieży należy sitodruk wywodzący się z malowania szablonowego. Wzór jest w tym przypadku przenoszony przy pomocy matrycy przypominającej siatkę. Farba przeciskana jest przez prześwity i nakładana na materiał. To jedna z metod stosowanych do wyrobu między innymi nadruków na torbach.

To najprostszy sposób umieszczania wzoru na płaskiej powierzchni, a do tego cechuje się wysoką rozdzielczością, szybkością wykonania i wyrazistością kolorów. Tak wykonany nadruk jest odporny na wodę i czynniki atmosferyczne oraz tani – druk sitowy jest szczególnie opłacalny przy dużych nakładach.

Termodruk lub inaczej termotransfer, wiąże się z naniesieniem na materiał gotowej grafiki pokrytej klejem pod wpływem ciepła. Wykorzystuje się w tym procesie szablony lub maszyny do masowego powielania. Nadruk wykonany tą metodą ma wysoką jakość. Wykorzystywany jest często tam, gdzie sitodruk nie może być zastosowany, ze względu na kształt podłoża lub grubość materiału. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz