Artykuł sponsorowany

Charakterystyka pomp zębatych

Charakterystyka pomp zębatych

Pompa zębata to rodzaj pompy wyporowej, której działanie opiera się na mechanizmie rotacyjnym. Nadaje się ona idealnie do tłoczenia różnych cieczy, a jej wydajność jest w obu kierunkach jednakowa. Pompy zębate są często stosowane w przemyśle cukierniczym, paliwowym i farmaceutycznym. Czym jest pompa zębata, jaką ma charakterystykę i zastosowanie? Dowiedz się więcej!

Czym są pompy zębate?

Pompy zębate, zwane inaczej wyporowymi rotacyjnymi, to urządzenia, których zadaniem jest tłoczenie określonej cieczy w danym kierunku. Zasada ich budowy jest prosta. Pompa taka składa się z:

  • rotora,
  • zębnika,
  • wału oraz jego uszczelnienia.
„Zasada działania pomp wyporowych rotacyjnych jest prosta: dwie zębatki wprawione w ruch obracają rotor i zębnik, wywołując tym samym zmiany ciśnienia w korpusie pompy. Dzięki temu jest możliwe wypychanie medium ku wylotowi pompy” – opisuje zasadę działania pompy zębatej ekspert z firmy PHS.

Wyróżnia się dwa ogólne rodzaje pomp: o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Oba rodzaje charakteryzują się doskonałą trwałością konstrukcji i gwarantują długą eksploatację. Pompy zębate zwykle stosowane są w transporcie cieczy takich jak oleje, żywice, syropy, czekolady i inne lepkie substancje.

Charakterystyka pomp zębatych

Wśród zalet pomp zębatych wymienia się ich niewielki ciężar, niski koszt wykonania, dużą trwałość, odporną na czynniki mechaniczne budowę i możliwość ich skonfigurowania konstrukcji w pompy wielostrumieniowe. W związku z tym pompy zębate są częstym wyborem w liniach produkcyjnych, które wymagają pewnej uniwersalności mechaniki.

Tego rodzaju pompy doskonale sprawdzają się w pracy w trudnych i wymagających środowiskach. Gwarantują niski poziom hałasu i z racji prostej budowy istnieje możliwość dobrania odpowiedniej liczby i wielkości kół zębatych. Pompy zębate są także tanie w eksploatacji. Wymiana poszczególnych ich elementów jest możliwa w procesie regeneracji. Należy jednak pamiętać, aby zadanie to powierzać jedynie wykwalifikowanym jednostkom. Od bezawaryjnej pracy pompy zależą bowiem jakość i czas produkcji.

Przy zakupie pompy zębatej warto zwrócić uwagę na parametry jej pracy, na które wskazuje producent. Wydajność rzeczywista, ciśnienie ssania i tłoczenie to podstawowe parametry, które powinny zostać odpowiednio dopasowane do celu wykorzystywania pomp.

Pompa jest podstawowym źródłem energii w układzie hydrostatycznym. Warto więc poznać jej charakterystykę i właściwości dokładniej, tak aby móc odpowiednio zaadaptować ją do warunków pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz