Artykuł sponsorowany

Charakterystyka pomp wielostopniowych

Charakterystyka pomp wielostopniowych

Doprowadzenie wody do ujść w naszych mieszkaniach, a także zaopatrywanie w wodę i inne ciecze instalacji przemysłowych wymaga zastosowania odpowiedniej aparatury. Sercem tych instalacji są pompy, których zadaniem jest zwiększanie ciśnienia płynu. Jednym z rodzajów pomp, odznaczających się bardzo wysoką skutecznością, są pompy wielostopniowe. Czym się charakteryzują te urządzenia i jakie są ich zalety?

Czym jest pompa wielostopniowa?

Pompa wielostopniowa to jeden z rodzajów pompy wirowej. Jak sama nazwa wskazuje, kluczowym elementem konstrukcyjnym tego urządzenia jest łopatkowy wirnik, który obracając się wywiera wpływa na ciecz przepływającą prze pompę. Po stronie wlotowej wywołuje on efekt ssania, dzięki czemu ciecz jest wciągana w mechanizm. Obracający się z dużą prędkością wirnik następnie powoduje wzrost energii kinetycznej cieczy, która w dalszej kolejności przy użyciu innych elementów kanału przepływowego - takich jak kierownice, kanały spiralne i dyfuzory – przekształcana jest na wzrost ciśnienia. Inaczej mówiąc – ciecz jest wypychana przez pompę i może zostać dostarczona do znajdującego się wyżej ujścia.

Jak działa pompa wielostopniowa

Mechanizm działania pompy wielostopniowej w dużej mierze przypomina schemat, na którym oparte jest działanie zwykłej pompy wirnikowej. Również mamy tutaj do czynienia z „wypychaniem cieczy” przez obracający się wirnik – różnicę stanowi fakt, że wirników jest kilka, dzięki czemu możliwe jest znacznie podniesienie wartości ciśnienia wylotowego cieczy. Stąd pochodzi nazwa urządzenia – każdy wirnik to stopień, po przejściu którego ciecz zyskuje dodatkową energię kinetyczną, zamienianą następnie na ciśnienie. Dzięki temu może być lepiej doprowadzana do wysoko położonych ujść. Dlaczego jednak stosuje się wielostopniową konstrukcję?

Teoretycznie można uzyskać podobną wartość ciśnienia przy użyciu jedynie pojedynczego wirnika – mówi specjalista firmy Fluid ControlWynika to z faktu, że ciśnienie cieczy uzależnione jest wartości energii kinetycznej, nadanej jej przez wirnika. A ta energia zależy od prędkości obrotu wirnika. Prostym wnioskiem jest więc, że zwiększając obroty wirnika zwiększamy ciśnienie. Przeszkodzą w realizacji takiego procesu jest ograniczona wytrzymałość wirnika – gdyby został on rozpędzony do większych prędkości, uległby zniszczeniu.

Zastosowanie i zalety pomp wielostopniowych

Pompy wielostopniowe znajdując zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach wodnych, między innymi zasilających zakłady przemysłowej, punkty usługowe (np. myjnie), instalacje grzewcze. Ich zalety to przede wszystkim bardzo wysoka wydajność oraz stosunkowo niska awaryjność.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz