Materiał Partnera

Charakterystyka płytek drukowanych

Charakterystyka płytek drukowanych

Płytki drukowane to niepozorne, ale bardzo ważne części. Znajdują się one w praktycznie wszystkich elektronicznych sprzętach. Na nich montuje się elementy, które odpowiednio połączone i zamontowane dzięki płytce drukowanej stanowią podzespół urządzenia. Płytka drukowana jest więc częścią, bez której nie mogłaby działać chociażby większość urządzeń domowych – to na niej umieszczone są tranzystory czy diody. Czym charakteryzują się płytki drukowane?

Płytka drukowana – co to takiego?

Płytka drukowana, ( obwód drukowany)  inaczej nazywana płytką PCB (Printed Circuit Board) jest wykonana ze specjalnego materiału izolacyjnego laminowanego warstwą miedzi. Na tym laminacie są trawione ścieżki i umieszczone są tam punkty lutownicze, czyli tzw.pady do których lutuje się elementy elektroniczne . Dzięki temu płytka drukowana odpowiada za przepływ sygnałów elektrycznych.

Płytki drukowane można podzielić na:

  • płytki jednowarstwowe – obwód drukowany znajduje się tylko na jednej stronie płytki
  • płytki dwuwarstwowe – podzespoły elektryczne oraz punkty lutownicze umieszczone są po obu stronach płytki
  • płytki wielowarstwowe – składają się z kilku lub nawet kilkudziesięciu warstw dzięki czemu mogą mieć bardzo gęstą sieć połączeń.

Materiałem, który służy do produkcji płytek, jest zwykle laminat szklano-epoksydowy. Niekiedy wykorzystuje się także kompozyty fenolowe, epoksydowe, a nawet teflon. Materiał ten jest pokrywany warstwą miedzi z jednej lub z dwóch w stron – w zależności od tego, czy są to płytki jedno-, czy dwuwarstwowe.

W jaki sposób powstają płytki drukowane?

Laminat, z którego ma powstać płytka, musi zostać poddane specjalnej obróbce. Pierwszym krokiem jest wiercenie , następnie naniesienie obrazu ścieżek i padów poprzez nadrukowywanie np. sitodrukiem – stąd nazwa płytki drukowane. Obecnie sitodruk w dużej części jest zastąpiony metodami fotochemicznymi . W dalszej kolejności następuje etap obróbki chemicznej w wyniku której otrzymujemy obraz połączeń miedzianych na laminacie. Jeszcze tylko pokrycie selektywne lakierem elektroizolacyjnym ( soldermaska ), naniesienie rysunku warstw opisowych ,naniesienie powłok lutowniczych (stopy ołowiowe lub bezołowiowe , powłoki chemicze –złoto,srebro ,pallad ,cyna itp.) , obróbka mechaniczna ( cięcie,nacinanie do łamania lub frezowanie) i płytka drukowana gotowa.

Teraz można zacząć montować na niej podzespoły. W zależności od rodzaju elementów płytki montuje się metodę powierzchniową lub jeżeli elementy wkładamy w otwory to  lutujemy je ręcznie lub na tzw. fali. Pierwsza z nich wymaga urządzeń do umieszczania elementów na płytce , urządzeń do nakładania past lutowniczych , piece lutowaniu . Natomiast metoda przewlekania to nic innego jak przeciąganie wyprowadzeń elektrycznych przez wcześniej wykonane otwory, a następnie ich lutowanie po drugiej stronie płytki.

Zastosowanie płytek drukowanych

W wszystkich urządzeniach, które swoje działanie opierają na elektronice, musi znaleźć się płytka drukowana.

„Płytki drukowane to powierzchnia dla podzespołów elektronicznych w takich sprzętach jak pralki czy zmywarki. Znajdują się one nawet w zabawkach dla dzieci. Są niezbędne w telewizorach, radiach i komputerach” – opowiada specjalista z firmy ELPIN.

Oprócz tego montuje się je również w dużych urządzeniach przemysłowych i w skomplikowanych maszynach, które znajdują się w zakładach produkcyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz