Artykuł sponsorowany

Charakterystyka pełnej księgowości - Biuro Rachunkowe Wanda

Charakterystyka pełnej księgowości - Biuro Rachunkowe Wanda

Obowiązek ewidencjonowania operacji finansowych w firmie spoczywa na każdym przedsiębiorcy. Sposób w jaki będzie prowadzona księgowość zależy od prawnej formy prowadzonej działalności oraz uzyskiwanych przychodów. Podatnicy, z pomocą Biura Rachunkowego Wanda, mogą skorzystać z dwóch form ewidencji, czyli księgowości uproszczonej lub pełnej. W niektórych przypadkach niezbędne jest przejście na księgowość pełną. Podpowiadamy, czym się ona charakteryzuje.

Czym jest uproszczona księgowość?

Uproszczona księgowość przeznaczona jest dla osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych oraz spółek partnerskich, których przychód z roku wcześniejszego nie przekracza kwoty 2 000 000 euro. Ta forma jest znacznie mniej szczegółowa i wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia takich dokumentów jak:

  • ewidencja środków trwałych,

  • ewidencja przebiegu pojazdu,

  • rejestr VAT sprzedaży i zakupów towarów,

  • księga przychodów i rozchodów,

  • ewidencja przychodów.

Przedsiębiorca prowadzący uproszczoną księgowość może skorzystać z trzech dostępnych form opodatkowania, do których należy wspomniana księga przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda forma wymaga zastosowania różnego rozliczenia oraz zastosowania mniej lub bardziej skomplikowanego systemy rozliczenia.

Kiedy należy przejść na pełną księgowość?

Pełna księgowość to forma rozliczenia charakterystyczna dla dużych spółek kapitałowych prawa handlowego oraz spółek osobowych prawa handlowego. Przy tego typu działalnościach zgodnie z obowiązującym prawem istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto obowiązek przejścia na pełną księgowość, którą dla klientów prowadzi Biuro Rachunkowe Wanda z Krakowa, mają wszystkie firmy, których przychody przekraczają wartość 2 000 000 euro. Rozliczane po kursie NBP ważnym dla pierwszego dnia roboczego października roku poprzedzającego początek obowiązywania pełnej księgowości.

Ten typ rozliczenia wymaga prowadzenia bardziej skomplikowanych dokumentów rachunkowych, do których należą dzienniki, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia z obrotów oraz sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych oraz inwentarza. Przedsiębiorca jest też zobowiązany do sporządzania sprawozdań finansowych, na które składają się bilanse, rachunki strat i zysków. Jak również informacja wprowadzająca do sprawozdania finansowego, ale też dodatkowe informacje i objaśnienia. Prowadzenia tego typu księgowości zaleca się zlecić specjalistom, również poprzez zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego.

Oferta biura

Biuro Rachunkowe Wanda działa na rynku usług księgowych od 1992 roku. Zakres jego obowiązków obejmuje prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, a także ksiąg rachunkowych. Przygotowuje różnego rodzaju deklaracje, które są dostarczane do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo zajmuje się rozliczeniem składek ZUS dla pracowników i właścicieli przedsiębiorstw. Prowadzi też dokumentację osobową w postaci kartotek i dokumentację ubezpieczeniową ZUS. Od wielu lat współpracuje z radcą prawnym, którego usługi są dostępne dla klientów.

Opracowanie:
Kraków, Konecznego 8 lok. 11-12U
tel. 12 416 37 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz