Materiał Partnera

Charakterystyka palet fitosanitarnych

Charakterystyka palet fitosanitarnych

Palety fitosanitarne to nic innego jak palety euro, które spełniają specjalne wymagania dotyczące obróbki termicznej. Bardzo często są one nazywane również fumigowanymi. Długotrwały proces suszenia drewna, z którego następnie wykonywane są palety, wiąże się z wieloma normami i przepisami, które muszą być przestrzegane przed dostarczeniem go do innego kraju.

Palety fitosanitarne – czyli jakie?

Jak wygląda cały ten proces i co dokładnie charakteryzuje palety fitosanitarne? Fumigacja to nic innego, jak specjalistyczne suszenie drewna, które następnie wykorzystywane jest do produkcji palet euro. Specjalistyczne procedury wykonywane są głównie po to, by mieć pewność, że wszystkie insekty, które mogłyby znajdować się w drewnie, zostały zlikwidowane. Są to działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się szkodników w obcych ekosystemach, które nie są przystosowane do nieznanych insektów. Wszystkie palety fitosanitarne są oznaczane znakiem IPPC.

Co w przypadku, kiedy towar nie jest transportowany na palecie fitosanitarnej?

Przepisy dotyczące transportu są różne dla każdego kraju. Większość z nich respektuje jednak wspomniane oznaczenie IPPC, które świadczy o bezpieczeństwie palety. Może zdarzyć się, że paleta bez niego zostanie podczas kontroli cofnięta razem z towarem. Dotyczy to głównie przesyłek międzynarodowych – poza Europę. Dla przedsiębiorcy oznacza to duże straty związane nie tylko z transportem, ale także możliwością zepsucia się produktów, czy opóźnieniami, które w biznesie nigdy nie są wskazane.

Rozmiary palety fitosanitarnej i inne właściwości

Na rynku dostępne są różne rodzaje palet fitosanitarnych. Większość z nich ma standardowe rozmiary odpowiadające podstawowym paletom euro. Niektóre przedsiębiorstwa oferują jednak przygotowanie palet zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Palety fitosanitarne wykonywane na zamówienie i konkretny wymiar wykorzystywane są głównie przez klientów, którzy zajmują się transportem nietypowych produktów.

Do transportu jakich produktów wykorzystywane są palety fitosanitarne?

Nie ma żadnego ograniczenia czy wskazania mówiącego o tym, że palety fitosanitarne powinny być wykorzystywane do transportu konkretnych produktów czy materiałów. Jak zauważa specjalisty z firmy EUROPOL Sp.J.: Wielu przedsiębiorców błędnie uważa, że palety fitosanitarne mogą być wykorzystywane wyłącznie do transportowania konkretnych kategorii produktów. To nieprawda. Palety fitosanitarne mogą być zastosowane niemal w każdej branży. Ich wykorzystanie wiąże się z natomiast z transportem do obcych państw, które przyjęły specjalne normy. Na obszarze Unii Europejskiej palety fitosanitarne wykorzystywane są zdecydowanie rzadziej niż podczas transportu na inne kontynenty i wiąże się to z przepisami prawnymi – dodaje.

Lepiej zdecydować się na zwykłe palety euro czy palety fitosanitarne? Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ta druga opcja, chociaż w przypadku transportu krajowego nie jest to wymagane żadnymi normami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz