Artykuł sponsorowany

Charakterystyka oraz zastosowanie olkitu budowlanego

Charakterystyka oraz zastosowanie olkitu budowlanego

Olkit budowlany jest plastyczną masą przeznaczoną do wykonywania uszczelnień bezciśnieniowych, wygłuszania rezonansów i dylatacji materiałów o nieregularnej linii styków. Odznacza się dobrą przyczepnością do większości popularnych materiałów konstrukcyjnych: metalu, drewna, betonu czy szkła. Czym jeszcze charakteryzuje się olkit budowlany?

Odporność i trwałość

Olkit budowlany jest masą wodoodporną, chemoodporną i termoodporną, która zachowuje swoje właściwości plastyczne w zakresie temperaturowym od -40 do 100 stopni Celsjusza. To produkt o doskonałej przyczepności, który nigdy nie kruszeje, nie wysycha i nie zamarza. Dodatkowo spełnia wszystkie wymogi stawiane przez europejską normę budowlaną PN-EN ISO 11600. Olkit dodatkowo należy do mas niebrudzących, które nie powodują destrukcji styropianu. Z tego powodu znajduje bardzo szerokie zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie. Taki olkit znajdziemy w ofercie dobrych firm z branży narzędziowo budowlanej, jak na przykład internetowy sklep metalowy Karolewscy.pl.

Rodzaje prac możliwych do wykonania przy pomocy olkitu

Olkit budowlany doskonale nadaje się do wykonywania uszczelnień konstrukcji stalowych, przepustów kablowych oraz uszczelnień w elementach budownictwa ogólnego i hydrotechnicznego. Wykorzystywany jest przy instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych i cieplnych, a także podczas przeprowadzania remontów uszczelnień w elementach budowlanych wielkopłytowych.

Coraz częściej po olkit sięgają osoby wykonujące obróbki blacharskie czy kominowe. Świetnie sprawdza się bowiem w przypadku pokryć dachowych. Nadaje się do osadzania szyb w ramach metalowych i drewnianych np. w szklarniach oraz do uszczelnień motoryzacyjnych po naprawach blacharskich różnego rodzaju. W razie potrzeby olkit może zastąpić klasyczne uszczelki, bo skutecznie zatyka wszelkiego rodzaju nieszczelności.

W jaki sposób nakładać olkit?

Olkit budowlany może być stosowany przy wszystkich uszczelnieniach bezciśnieniowych. Nakłada się go zawsze na dokładnie oczyszczoną i suchą powierzchnię w formie kęsów czy wałków wciskanych w dane miejsce. W celu nadania olkitowi odpowiedniej miękkości czy plastyczności należy go wcześniej włożyć do gorącej wody. Wówczas jego nakładanie jest znacznie łatwiejsze, wygodniejsze i szybsze. Urządzeniem, które służy do  profesjonalnego nakładania olkitu budowlanego, jest tzw. olkitownica. Wyposażona jest ona w grzałkę o mocy 200W, która rozgrzewa produkt, który następnie można zaaplikować w wybrane wcześniej, odpowiednio przygotowane do tego celu miejsce.

Oceń artykuł (10)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz