Artykuł sponsorowany

Charakterystyka ogrodzeń klinkierowych

Charakterystyka ogrodzeń klinkierowych

Ogrodzenia klinkierowe z każdym sezonem zyskują coraz większą popularność. Stanowią nie tylko trwałe i efektowne konstrukcje. Są również doskonałym uzupełnieniem elewacji wykonanej z klinkieru. W dzisiejszym artykule omówimy nieco szerzej wzornictwo ogrodzeń klinkierowych. Postaramy się obiektywnie przyjrzeć największym zaletom oraz wadom tego typu rozwiązań. 

Bogate wzornictwo

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy należy zastanowić się nad wyglądem ogrodzenia. Niezbędne jest przygotowanie projektu, który pomoże nam w określeniu czy dany typ ogrodzenia pasuje do naszego domu. Pierwszą poważną decyzją będzie z pewnością wybór cegły. Najbardziej popularna jest cegła czerwona, ale producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną. Coraz częściej wybierane są odcienie szarości i żółci. Bardzo popularne są również cegły białe. Pewnym mankamentem tego ostatniego rodzaju jest dosyć wysoka cena. Niemniej jednak efekt końcowy rekompensuje wysokie koszty budowy ogrodzenia.


Równie ważne jest też zaplanowanie konstrukcji ogrodzenia. Powinniśmy podjąć decyzję czy chcemy wykonać cały płot z klinkieru czy tylko klinkierowe słupki. Do wyboru mamy także budowę samej podmurówki z cegły klinkierowej. Jeśli zdecydujemy się na słupki, to powinniśmy też wybrać wypełnienie przęseł. Firmy wykonujące ogrodzenia klinkierowe najczęściej stawiają na metalowe elementy z giętej, ocynkowanej stali. Prezentują się one wręcz majestatycznie i doskonale współgrają z klinkierowymi słupkami. Nie zmienia to faktu, że bardzo ciekawie będą wyglądać również klasyczne sztachety. Wybór ogranicza tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia.

Wady i zalety ogrodzeń klinkierowych

Ogromnym atutem ogrodzeń klinkierowych jest ich efektowny wygląd. Różnorodność kolorów, odcieni czy struktury powierzchni pozwala na kreowanie nieszablonowych kompozycji. Warto jednak spojrzeć na klinkier z praktycznego punktu widzenia. Materiał ten jest bardzo odporny na skrajne temperatury. Cegła klinkierowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia z tego materiału nie ciemnieją. Są także odporne na porastanie i butwienie. Klinkier jest również obojętny na działanie wody. Ogrodzenie tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowo nie wymaga ono konserwacji przez wiele lat. Oczywiście każdy materiał ma swoje wady. Klinkier jest stosunkowo drogi, a murowanie ogrodzenia klinkierowego zajmuje dużo czasu. Wynika to z faktu, że podczas prac należy zachować przerwy konieczne do związania zaprawy murarskiej. Płot z klinkieru wymaga zrobienia fundamentów.

Specjaliści z firmy Gut-Klin, która ma na koncie wiele realizacji ogrodzeń klinkierowych, przekonują jednak, że warto. Konstrukcja, chociaż czasochłonna, jest inwestycją na długie lata. A co najważniejsze zachwyca nieszablonowym wyglądem stanowiąc idealne uzupełnienie elewacji domu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz