Materiał Partnera

Charakterystyka obudów dla urządzeń

Charakterystyka obudów dla urządzeń

Obudowy urządzeń nie pełnią wyłącznie funkcji estetycznej – w wielu przypadkach stanowią bezpośrednią ochronę przed urazem powstającym na przykład na skutek porażenia prądem. Zabezpieczają użytkownika urządzenia przed przypadkowym dotknięciem elementów, które znajdują się w ruchu lub pod napięciem. Poziom ochrony gwarantowany przez obudowę musi być dostosowany do warunków, które panują w miejscu pracy urządzenia.

Z czym muszą mierzyć się konstruktorzy obudów?

Konstrukcja obudów to wbrew pozorom trudne zadanie, szczególnie, jeśli ich produkcja nie jest seryjna – w takim przypadku odpowiednie zaprojektowanie obudowy tyczy się wyłącznie jednego, często dedykowanego konkretnemu stanowisku urządzenia. Wzięcie pod uwagę wszystkich scenariuszy, w których obudowa musi zapewnić właściwą ochronę, to niełatwe zadanie. Przy projektowaniu obudowy musimy zatem posłużyć się pomocą prawdziwych fachowców – podobnie jak przy ich wytwarzaniu. Drugą z wymienionych kwestii zajmuje się między innymi firma EPJ.

Prócz ochrony użytkowników urządzenia przed jego działaniem, obudowa spełnia także dodatkowe funkcje – same elementy znajdujące się w jej wnętrzu wymagają ochrony, na przykład przed warunkami atmosferycznymi, temperaturą, wilgocią i innymi mogącymi im zaszkodzić zjawiskami. W warunkach produkcyjnych dotyczy to najczęściej zapylenia oraz zawilgocenia.

Duża ilość pyłów może doprowadzić do zatkania otworów wentylacyjnych urządzenia, co prowadzi do jego przegrzania, a tym samym pogorszenia parametrów działania i ostatecznie uszkodzenia – co może skutkować pożarem. Wilgoć ma natomiast oczywisty zły wpływ na działanie wszelkich komponentów elektrycznych dzięki swojej przewodniości prowadzącej do niebezpiecznych zwarć i innych problemów.

Parametry obudów urządzeń

Stopień ochrony IP (z ang. Internal Protection) gwarantowany przez obudowę wyrażony jest liczbą o 0 do 8, gdzie zero oznacza brak ochrony, a ósemką oznaczone są takie, które stosuje się w urządzeniach ciągle zanurzonych w wodzie. Istnieją także kombinacje tych cyfr – na przykład 66 oznacza obudowę całkowicie ochronioną przed przedostaniem się pyłu do wewnątrz, a także przed wodą laną silną strugą z dowolnej strony.

Prócz stopnia ochrony IP obudowy opatrzone są także klasą ochronności. Klasa zerowa oznacza urządzenia, które posiadają wyłącznie izolację podstawową, czyli tak zwaną izolację roboczą. Klasa trzecia to natomiast ochrona przeciwporażeniowa gwarantowana przez bardzo niskie napięcie urządzenia – 50 V dla prądu przemiennego i 120 V dla nietętniącego prądu stałego.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 200
tel. 605 257 997
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz