Artykuł sponsorowany

Charakterystyka nowoczesnych suszarek laboratoryjnych

Charakterystyka nowoczesnych suszarek laboratoryjnych

Suszarki laboratoryjne stanowią niezbędne wyposażenie każdego laboratorium oraz aptek. Dzięki urządzeniom tego typu możliwe jest utrzymanie temperatury wyższej niż temperatura otoczenia. Czym charakteryzują się suszarki laboratoryjne, i jakie są ich najważniejsze rodzaje oraz atuty? Jak wybrać optymalne urządzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach. 

 

Do czego służą suszarki laboratoryjne?

 

Suszarki laboratoryjne służą przede wszystkim do osuszania różnego rodzaju substancji chemicznych, elementów elektronicznych oraz szkła laboratoryjnego. Są także pomocne podczas innych prac wymagających utrzymania podwyższonej temperatury. Suszarki laboratoryjne wykorzystywane są do suszenia tkanek roślinnych i badania surowicy białkowej. Dzięki nim można sprawdzić, w jaki sposób wysoka temperatura wpływa na właściwości produktów. Suszarki laboratoryjne znajdują zastosowanie w laboratoriach fizycznych, chemicznych, medycznych, a także biologicznych i przemysłowych. Stosuje się je także w aptekach, w branży kosmetycznej, w budownictwie i w rolnictwie.

 

 Rodzaje suszarek laboratoryjnych

 

Wyróżniamy kilka rodzajów suszarek laboratoryjnych:

  • suszarki z naturalnym obiegiem powietrza

W przypadku urządzeń tego typu ogrzane powietrze unosi się do góry w sposób naturalny. Mechanizm ten pozwala na precyzyjne suszenie i ogrzewanie materiałów. Atutami suszarek z naturalnym obiegiem powietrza są: cicha praca oraz delikatny przepływ powietrza w komorze. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia tego typu charakteryzują się długim czasem nagrzewania oraz rozbieżnościami temperatury.

  • suszarki z wymuszonym obiegiem powietrza

W przypadku urządzeń tego typu ruch powietrza jest wywołany przez wentylator. Powietrze jest ogrzewane równomiernie na całej powierzchni. Urządzenia tego są doceniane ze względu na szybkość, precyzję oraz wydajność. Są bardzo pomocne szczególnie przy suszeniu prób o dużej wilgotności.

  • suszarki próżniowe

Sprzęt ten sprawdza się przy osuszaniu substancji łatwo utleniających i niestabilnych termicznie. Suszarki próżniowe są bardzo efektywne, bezpieczne i pozwalają na dokładną kontrolę temperatury.

 

 Jak wybrać suszarkę laboratoryjną?

 

Wybierając suszarkę do laboratorium, warto stawiać na urządzenia łączące w sobie wysoką jakość, dużą wydajność oraz energooszczędność. Ważne jest także, aby urządzenie było proste w obsłudze i bezpieczne. Specjalista z firmy Alpbis Group, oferującej elementy wyposażenia laboratoriów, dodaje: Należy upewnić się, czy dany sprzęt wyposażony jest w precyzyjny kontroler temperatury, i czy gwarantuje zapis warunków przebiegających w komorze procesów. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału wyprodukowana jest suszarka. W przypadku profesjonalnych modeli, komora urządzenia często wykonana jest ze stali nierdzewnej, która wykazuje dużą trwałość i odporność na korozję.

Dodatkowym atutem urządzeń może być funkcja elektromechanicznego sterowania klapą wylotu powietrza, która zapewnia ochronę suszarki przed przegrzaniem. Wybierając urządzenie, trzeba pamiętać, że musi być ono dostosowane do jego docelowego przeznaczenia i parametrów pracy. Duże znaczenia ma także kwestia dostępu do autoryzowanego serwisu, który oferuje bieżącą i fachową obsługę w przypadku awarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz