Charakterystyka maszyn pakujących do produktów sypkich

Obecnie firmy produkcyjne zmuszone są do szukania nowych rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby na zwiększenie efektywności produkcji. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych są maszyny pakujące, które można stosować w przemyśle spożywczym do pakowania produktów sypkich. W artykule omówimy zastosowanie tych urządzeń. Zapraszamy do lektury.
Zastosowanie automatów pakujących w przemyśle spożywczym
Maszyny pakujące do produktów sypkich, pylistych i granulatów w przemyśle spożywczym służą do dokładnego i szybkiego pakowania produktów, takich jak: mąka, cukier, sól, kasza, sól, przyprawy, zboża, kawa i herbata. Urządzenia te umożliwiają dokładne i precyzyjne pakowanie surowców w odpowiednio dostosowane do tego opakowania z folii (o gramaturze ustalonej z producentem maszyny), co zapewnia ich bezpieczne przechowywanie oraz transport. Automaty pakujące w przemyśle spożywczym muszą być zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę produktów przed wilgocią, kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą je uszkodzić .
Dozownik ma znaczenie
Maszyny pakujące do produktów sypkich, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, są w stanie zapewnić wysoką wydajność i niezawodność. Za precyzyjne porcjowanie pakowanej substancji jest odpowiedzialny dozownik, który może wykorzystywać różne metody pomiaru, aby zapewnić dokładny poziom produktu w opakowaniu. Producent automatów pakujących IARO wyposaża swoje urządzenia w jeden z poniższych:
dozownik objętościowy z jednym pojemnikiem odmierzającym porcję,
dozownik ślimakowy z jednym ślimakiem porcjującym,
dozownik podwójny ślimakowy i objętościowy (z możliwością przestawiania typu dozownika na jeżdżącym stole w zależności od rodzaju pakowanego produktu).
Wielkość pakowanej porcji jest zawsze uzgadniana z producentem.
Dodatkowe wyposażenie automatów pakujących
Maszyny do pakowania produktów sypkich, oprócz dozowników, są wyposażone m.in. w sterowniki i panel operatorski, układ autodiagnostyczny, napęd ściągania folii, szczęki zgrzewające oraz zespół formujący torebkę. Ponadto automaty pakujące mogą zostać wzbogacone o inne elementy usprawniające proces pakowania. Zaliczymy do nich np. datowniki fleksograficzne, transportery podające i odpierające, układ usuwania tlenu z opakowania, czy układ do wykonywania otworów na palce. Elementy, o których wspomniano, mogą zwiększyć wydajność i jakość produkcji, a dodatkowo ułatwić proces przenoszenia i przechowywania produktów.