Materiał Partnera

Charakterystyka krajarek do papieru

Charakterystyka krajarek do papieru

Krajarki, inaczej nazywane gilotynami, to maszyny stosowane w introligatorstwie. Krajarki mogą być jednonożowe lub wielonożowe – służą do cięcia, krajania i przekrawania ułożonych wielowarstwowo arkuszy papieru, czy bloków książek. W naszym artykule postaramy się scharakteryzować urządzenia tego typu na przykładzie konkretnej maszyny – PERFECTA 92 TS.

 Idealna krajarka do papieru – łatwa obsługa

Dzięki pomocy zaprzyjaźnionej firmy Impression z miejscowości Zgorzała udało nam się ustalić, że krajarka PERFECTA 92 TS może pracować nie tylko z papierem, z którym mamy do czynienia na co dzień, ale także z tekturą, różnego rodzaju foliami, gumą, skórą, czy nawet z papierem ściernym. Podstawa całej maszyny jest solidna, a praca z szybkobieżnymi nożami jest całkowicie bezpieczna dla użytkownika. Produkty Perfecta mogą funkcjonować jako pojedyncze maszyny, ale nie tylko – mogą być integrowane z dużymi systemami cięcia. W zależności od potrzeb, rodzaju i zakresu pracy, jaka ma zostać wykonana, użytkownik maszyny może wybierać spośród trzech różnych trybów pracy za pomocą centralnego elementu sterowania. Interfejs ekranu dotykowego można dopasować do indywidualnych potrzeb. Symbole, które widzimy na ekranie, są wyraźne i zrozumiałe, dlatego obsługa maszyny jest łatwa i intuicyjna. Bardzo szybko zapoznamy się z całym oprogramowaniem. Urządzenie umożliwia monitorowanie i ocenianie wszystkich procesów roboczych zarówno podczas obróbki materiału, jak i po jej zakończeniu.

 Krajarka od strony technicznej

Stół do cięcia PERFECTA, który jest częścią krajarki do papieru, jest bezszynowy, dzięki czemu możemy w bardzo płynny i prosty sposób manipulować ułożonymi w stos arkuszami. Nigdzie nie gromadzi się papierowy pył, czy inne zanieczyszczenia, a to duże udogodnienie. Nie trzeba często zaglądać do systemu mechanicznego, by usuwać z niego uciążliwe drobinki. Cała powierzchnia stołu pokryta jest zabezpieczoną przed korozją stalą, którą charakteryzuje duża odporność na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Odporne i wytrzymałe są także noże, jednak po pewnym czasie użytkowania trzeba wymienić je na nowe. Wymianę noży przeprowadza się w prosty sposób za pomocą specjalnego urządzenia z dwupunktową podporą – nóż jest stabilny, nie zaobserwujemy żadnych niechcianych ruchów.

Na rynku dostępne są także znacznie prostsze gilotyny biurowe, które obsługuje się w stu procentach ręcznie. Mogą być wykorzystywane na przykład do przycinania ulotek, czy wizytówek. Trzeba jednak pamiętać, że praca z nimi zajmuje więcej czasu, a ilość arkuszy, które możemy przyciąć jednocześnie, będzie znacznie mniejsza. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz