Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zalety elewacji wentylowanych

Charakterystyka i zalety elewacji wentylowanych

Pojęcie elewacji wentylowanej używane w budownictwie oznacza taki rodzaj ściany zewnętrznej obiektu, która oprócz funkcji chroniącej wnętrze i zapewniającej estetyczny wygląd, bierze również udział w obiegu powietrza i klimatyzacji. W tym w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej. Taka elewacja zawiera w swoim przekroju poprzecznym komorę powietrzną, czyli szczelinę wentylacyjną. Przy wznoszeniu takich ścian wykorzystuje się okładziny elewacyjne.

Jaka jest rola okładziny zewnętrznej na elewacji?

Okładzina elewacyjna nadaje budynkowi estetyczny wygląd, ale to jeszcze nie wszystko. W przypadku elewacji wentylowanych rolą okładziny jest też zapewnienie odprowadzenia wody opadowej, jak i zabezpieczenie znajdującej się pod spodem izolacji termicznej przed czynnikami zewnętrznymi. Produkowane przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Loxan Polska nowoczesne kasetony elewacyjne wykonywane są z blach stalowych ocynkowanych, ze stali nierdzewnej, aluminium, czy tytanu, a także z płyt kompozytowych. Tak duża różnorodność pozwala zarówno na stworzenie optymalnych warunków dla swobodnej cyrkulacji powietrza, jak i daje ogromne możliwości komponowania elewacji budynków pod względem estetycznym.

Budowa systemów elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana składa się z odpowiednio dobranych elementów tworzących system elewacyjny. Wzorcem dla takiego systemu jest ściana trójwarstwowa, jednak w przypadku tego typu elewacji, warstwy te to:

  • podkonstrukcja, inaczej ruszt – stosowany w celu zamocowania na nim okładziny w określonej odległości od ściany konstrukcyjnej. Ruszt może być wykonany z aluminium lub stali, rzadziej z drewna;

  • izolacja termiczna – musi spełniać wymogi w zakresie współczynnika przenikania ciepła, zgodne z przepisami budowlanymi, a także charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością, oraz powinna być od zewnątrz zabezpieczona odpowiednią membraną, chroniącą przed wiatrem i wilgocią;

  • szczelina wentylacyjna – to pusta przestrzeń pozwalająca na swobodny przepływ powietrza

  • okładzina elewacyjna – która może być wykonana z różnego rodzaju płyt metalowych, kompozytowych i innych.

To właśnie okładzina elewacyjna jest bardzo istotnym elementem elewacji wentylowanej, gdyż wpływa na wygląd, a zarazem na standard budynku. Chodzi nie tylko o dobry wygląd elewacji. Kasetony elewacyjne poddawane są bezpośrednio działaniu czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg, zmiany temperatur i wiatr.

Opracowanie:
Bochnia, Na Buczków 5
tel. 603 396 239
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz