Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i serwis końcówek i kątnic stomatologicznych oraz mikrosilników

Charakterystyka i serwis końcówek i kątnic stomatologicznych oraz mikrosilników

Stomatolog podczas wykonywania swojej pracy używa wielu specjalistycznych przyrządów. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju końcówki stomatologiczne. Wymienić tu można turbiny, kątnice  oraz prostnice. W wyniku regularnego użytkowania konieczna jest ich konserwacja. Wykonana prawidłowo zapewnia ich długą żywotność i wygodę podczas pracy. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje końcówek stomatologicznych i jak przeprowadza się ich serwis?

Turbiny

Bardzo ważną końcówką stomatologiczną jest  turbina. Charakteryzuje się szybkimi obrotami podczas pracy. Istotny jest tu przede wszystkim prawidłowy sposób jej użytkowania – tak, by na wiertło nie działały siły boczne, gdyż mogą spowodować szybkie uszkodzenie urządzenia. Nie należy go więc stosować do prac protetycznych. Nowszej generacji wyposażone są w sprej wodny i  źródło światła. W celu jej sprawnego działania zasadniczą rolę odgrywa także gniazdo przyłączeniowe i gwintowana tuleja umieszczona na rękawie, do której się ją mocuje. Producenci coraz częściej stosują także szybkozłącza w celu szybkiej wymiany na inną. Niezwykle ważna jest odpowiednia konserwacja i serwis turbin. Czasami w wyniku naturalnego zużycia lub nieprawidłowej konserwacji występuje konieczność skorzystania z usług serwisu tego rodzaju sprzętu.



Kątnice i prostnice

Kątnice i prostnice to końcówki stomatologiczne, które nogą pracować  w zakresie obrotów spowalnianych, równych obrotom silnika lub przyśpieszonych. Wykorzystuje się je do opracowywania otwartej korony zęba, jak również specjalne prostnice- frezarki do obróbki protetycznej. Kątnice mogą  posiadać dodatkowo spraj wodny, są mocowane bezpośrednio z silnikiem, który posiada źródło światła. Nowoczesne urządzenia tego typu powstają dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i materiałów, często w oparciu o badania z zakresu ergonomii i anatomii. Stomatolodzy najczęściej wybierają Kątnice o maksymalnej sile i wydajności, zapewniające ciszę podczas pracy. Serwis kątnic i prostnic stomatologicznych często wymaga użycia oryginalnych części, czasami możliwe jest jednak zastosowanie ich zamienników. W przypadku drobnych napraw firmy serwisowe mogą odstąpić od pobierania opłaty za wymianę – wówczas płaci się tylko za zakup części.

Mikrosilniki

Kątnice i prostnice są napędzane za pomocą mikrosilników stomatologicznych. Wyróżniamy dwa rodzaje mikrosilników ze względu na sposób ich zasilania: powietrzne i elektryczne. Powietrzne działają dzięki sprężonemu powietrzu, elektryczne za pomocą prądu elektrycznego. Obecnie wykorzystywane przez stomatologów mikrosilniki posiadają możliwość pełnej regulacji prędkości jego obrotów oraz zmiany kierunku wirowania. Mocuje się je najczęściej za pomocą specjalistycznych złączy. Firmy zajmujące się serwisem mikrosilników często oferują taką usługę tylko w zakresie wybranych modeli. Trudno jednoznacznie określić koszt naprawy, jednakże w niektórych sytuacjach jest to możliwe.

Niekiedy występuje konieczność naprawy sprzętu stomatologicznego. Wówczas warto skorzystać z usług firmy Bobdental, która zajmuje się serwisem końcówek stomatologicznych, kątnic, mikrosilników i innych narzędzi stomatologicznych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży