Materiał Partnera

Charakterystyka i rodzaje wózków inwalidzkich

Charakterystyka i rodzaje wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie przydają nam się nie tylko wtedy, gdy ulegniemy jakiemuś poważnemu wypadkowi , przez który praktycznie przez resztę życia nie będziemy mogli chodzić, ale również i w momencie gdy swobodne poruszanie się uniemożliwi nam na przykład nasz podeszły wiek. Wybór wózków inwalidzkich w głównej mierze zależy od naszych potrzeb, dlatego też sprawdźmy jakie są rodzaje i jak dobrać odpowiedni wózek inwalidzki.

Czym jest wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki to specjalnie utworzony wedle ściśle przyjętej konstrukcji pojazd przeznaczony w głównej mierze dla osób niepełnosprawnych, dzięki któremu mają one możliwość poruszania się. Jeżeli chodzi konstrukcję wózka inwalidzkiego, to składa się on przede wszystkim z części siedzącej (podobnej do krzesła), która posiada zarówno wygodne siedzisko, oparcia boczne jak i podparcie pleców, co jest ważne szczególnie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Oprócz tego wózki inwalidzkie posiadają specjalny stelaż umożliwiający swobodne położenie stóp, dwa mniejsze kółka z przodu oraz dwa większe z tyłu. Napęd w tego typu wózkach może być ręczny poprzez pchanie go przez drugą osobę lub samodzielne poruszanie większymi kołami, które posiadają specjalnie przeznaczone do tego obręcze. Drugi rodzaj napędu w wózkach inwalidzki to napęd elektryczny.

Jakie rozróżniamy typy wózków inwalidzkich?

Spośród typów dostępnych na rynku wózków inwalidzkich wyróżniamy:

  • Uniwersalne - Jest to typ wózka inwalidzkiego, który spotkać najczęściej możemy na przykład w szpitalach, gdzie bardzo często są sytuacje, gdy dany pacjent wymaga na przykład transportu na badanie, a samodzielne udanie się w to miejsce jest niemożliwe. W uniwersalnych wózkach inwalidzkich napęd jest ręczny, a osoba znajdująca się na nim porusza się, dzięki użyciu siły swoich mięśni lub też przy pomocy drugiej osoby. Uniwersalne wózki inwalidzkie stosować można również na co dzień i jest to chyba najpowszechniej stosowane rozwiązanie wśród osób, które wymagają posiadania tego typu sprzętu. Wśród wózków uniwersalnych znaleźć możemy między innymi taki rodzaj jak wózki pokojowe, które przeznaczone są dla osób przebywających w domach i wymagających stałej opieki.
  • Toaletowe - Jest to rozwiązanie przydatne szczególnie dla osób starszych lub też wszystkich tych, którzy mogą mieć problem ze swobodnym korzystaniem z toalety. Wózki toaletowe posiadają specjalne pojemniki umożliwiające wypróżnienie bez konieczności zsiadania z nich.
  • Spacerowe - Tego typu wózki inwalidzkie posiadają konstrukcję, dzięki której w zależności od sytuacji możemy wymieniać w nich koła. Wózki spacerowe w standardzie posiadają bardzo twarde koła umożliwiające poruszanie się zarówno po zwyczajnych chodnikach jak i piaszczystych czy też zabłoconych terenach.
  • Sportowe - Jest to specjalny typ wózków inwalidzkich przeznaczonych do uprawiania sportu. Wyróżnić wśród nich możemy między innymi wózki przeznaczone do grania w koszykówkę, wózki do szermierki, wózki biegowe, wózki do rugby oraz takie, które są przeznaczone do gry w tenisa. Oczywiście w zależności od uprawianego sportu wózek ten może różnić się nieco swoją konstrukcją.

Kiedy może nam się przydać wózek inwalidzki?

Wózki inwalidzkie, jak już wspominaliśmy, przeznaczone są dla osób, które mogą mieć problem ze swobodnym poruszaniem się, co może być skutkiem na przykład ciężkiego wypadku, choroby lub też po prostu wieku. Szeroką ofertę, jeżeli chodzi o wózki inwalidzkie oraz inny sprzęt przeznaczony do rehabilitacji, znaleźć można w ofercie sklepu zielarsko-medycznego Panaceum, który znajduje się w Szczecinku, a jego właścicielem jest Teresa Pitra.

Opracowanie:
Szczecinek, kard. Wyszyńskiego 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz