Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i rodzaje ścierniwa w obróbce strumieniowo-ściernej

Charakterystyka i rodzaje ścierniwa w obróbce strumieniowo-ściernej

Obróbka strumieniowo-ścierna jest wykorzystywana głównie do oczyszczania powierzchni z rdzy czy starych powłok, ale też do jej ujednolicania. Odpowiednie dobranie narzędzi pozwala skutecznie usunąć zadziory, ale też nadać materiałowi chropowatości, co jest wykonywane w przypadku powłok ochronnych i dekoracyjnych. Jakie rodzaje ścierniwa są wykorzystywane w procesie obróbki? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź.

Obróbka strumieniowo-ścierna – czym jest?

Obróbka strumieniowo-ścierna jest stosowana od 1870 roku – to właśnie wtedy powstał pierwszy patent, opracowany przez Benjamina Cher Tilghmana – amerykańskiego chemika. Wówczas jako ścierniwo stosowano wyłącznie piasek kwarcowy, a medium odpowiadającym za jego rzucanie była para wodna. Na przestrzeni lat system ten diametralnie się zmienił. Obecnie czyszczenie strumieniowo-ścierne odbywa się przy wykorzystaniu innych rozwiązań. Klasyczne metody zostały uzupełnione np. cięciem wysokociśnieniową strugą wody połączoną z materiałem ścierającym czy też kulowaniem. To ostatnie ma na celu również zwiększenie wytrzymałości zmęczeniowej obrabianego metalu.

Jakie rodzaje ścierniwa wyróżniamy?

Najpopularniejszym rodzajem ścierniwa w obróbce strumieniowo-ściernej jest oczywiście piasek. Warto jednak wiedzieć, że ich wybór jest znacznie większy. Zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi normami ISO można wyróżnić ich wersje:

1. metalowe:

  • żeliwne,
  • staliwne wysokowęglowe i niskowęglowe,
  • śruty stalowe z drutu ściernego,

2. niemetalowe:

  • piasek kwarcowy,
  • żużel,
  • piasek oliwinowy,
  •  
- Ważnym kryterium ich podziału jest również pochodzenie materiału – wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Usług Specjalistycznych TECHROM. W tym wypadku można wyróżnić:
  • materiały pochodzenia naturalnego, tj. minerały oraz pochodzenia roślinnego, jak np. granulaty orzecha włoskiego,
  • ścierniwa uzyskiwane w specjalnych procesach technologicznych – szklane mikrokulki czy śruty z tworzyw sztucznych,
  • produkty uboczne, powstające w wyniku różnych procesów technologicznych, jak np. poniklowy żużel.

Jak wybrać odpowiednie ścierniwo?

Wybór ścierniwa do obróbki strumieniowo-ściernej zawsze powinien się odbywać pod kątem celu jego zastosowania i pożądanego efektu oczyszczania. Jak już wspomniano – rozwiązania to mogą być stosowane np. do oczyszczania powierzchni, ale też nadania jej chropowatości, stąd też konieczne jest zastosowanie innych ścierniw. Każde z nich charakteryzuje się nie tylko inną strukturą, ale też gęstością, która ma wpływ na jakość wykonywanych prac. Szczegółowe stopnie oczyszczania powierzchni są określane normą PN-EN ISO 8501-1 i to nią należy się kierować przy wyborze właściwego rozwiązania. 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz