Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i rodzaje drewna kominkowego

Charakterystyka i rodzaje drewna kominkowego

Okres zimowy kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami oraz śniegiem, którego notabene od pewnego czasu widzimy coraz mniej. Jest to również czas, w którym musimy ogrzewać nasze domy, a gdy mamy kominek, to trzeba przestrzegać pewnych zasad odnośnie stosowanego w nim paliwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie drewna kominkowego, którego cechy oraz rodzaje opisujemy w naszym artykule.

Charakterystyka drewna kominkowego

Pod pojęciem drewna kominkowego kryją się rozłupane kawałki drzew, dzięki którym możemy ogrzać nasz dom. Jeśli chodzi o to, jakim drewnem warto palić w kominkach, to najczęściej stosuje się drzewa liściaste z tego względu, że gatunki iglaste posiadają ogromne ilości żywicy przez co dość mocno strzela i może narazić nas na przykład na to, że odprysk z ognia wypali nam dziury w ubraniach, na dywanie lub meblach tapicerowanych. Jeśli chodzi o charakterystykę drewna kominkowego, to warto również zauważyć iż sprzedaje się je na metry sześcienne zaś przechowywać należy je stosunkowo długo aby mogło spokojnie się wysuszyć.

Rodzaje drewna kominkowego

Jak już wspomnieliśmy, do palenia w kominkach najbardziej idealne są drzewa liściaste, których najbardziej popularne rodzaje postaramy się nieco szerzej opisać. Oto przykładowe rodzaje drewna kominkowego:

  • Brzoza - Jest to rodzaj drewna kominkowego, którego wartość opałowa być może nie należy do najwyższych i szybko się wypala, jednak podczas spalania drewno brzozy nie wydziela ogromnych ilości dymu (jak w przypadku innych drzew) oraz innych szkodliwych dla nas substancji. Oprócz tego zaletą brzozy jako drewna kominkowego jest to, że łatwo i szybko się suszy, zaś jego kora może posłużyć nam na przykład jako naturalna rozpałka.
  • Dąb - Jest to nie bez powodu najchętniej wybierane drewno kominkowe, ponieważ przez bardzo długi czas utrzymuje ono ciepło w palenisku kominka. Czas ten związany jest oczywiście z gęstością oraz wysoką kalorycznością drewna dębowego.
  • Olcha - Drewno olchowe posiada bardzo charakterystyczną barwę, a podczas spalania wydziela bardzo miły dla oka spokojny płomień. Olcha charakteryzuje się tym, że drewno to jest bardzo łatwo porąbać jak również i szybko schnie.
  • Buk - Jest to kolejny po dębie rodzaj posiadającego dużą gęstość, ciężkiego i twardego drewna, które dostarcza nam ogromne ilości ciepła, nie wydzielając przy tym dużej ilości szkodliwego dymu.

Zakup i transport drewna kominkowego

Zarówno wyżej wymienione jak i inne gatunki drewna przeznaczonego do palenia w kominkach kupić możemy w sprawdzonym punkcie takim jak firma Bud-Max. Oprócz samej sprzedaży firma ta umożliwia nam również transport zakupionego towaru prosto na miejsce wyznaczone przez nas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz