Materiał Partnera

Charakterystyka gospodarki magazynowej w Polsce

Charakterystyka gospodarki magazynowej w Polsce

Gospodarka magazynowa jest jednym z ważniejszych aspektów działania wielu polskich przedsiębiorstw. Dzięki rozwojowi narzędzi informatycznych zarządzanie nią może być dziś bardziej efektywne niż kiedyś. Jak to wygląda w praktyce?


Magazyn – dlaczego jest tak ważny?

Zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że magazyn jest istotnym elementem struktury logistycznej firmy. To przez niego przepływają surowce, materiały i wyroby gotowe. Magazyn jest nieodzownym ogniwem pośrednim między dostawcą a klientem. Zadaniem podmiotu magazynującego jest przechowanie, transport i zabezpieczenie gotowych wyrobów. Jest on również odpowiedzialny za prawidłowy przepływ informacji oraz zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości zapasów. Niewykorzystana przestrzeń magazynowa czy nadwyżki produkcyjne to strata dla przedsiębiorstwa. Ideałem jest sytuacja, gdy klient otrzymuje na czas zamówiony towar w zadeklarowanej wcześniej ilości i cenie.


Systemy informatyczne

Jak zauważa specjalista z Centrum Logistycznego DMT odpowiedzialnego za dystrybucję, magazynowanie i transport towarów – we współczesnej gospodarce magazynowej trudno byłoby się obyć bez zaawansowanych narzędzi informatycznych. Zintegrowane systemy zarządzania magazynem redukują zbędne czynności, zapewniają sprawny przepływ informacji między działami logistyki, produkcji i sprzedaży, a także przyśpieszają całość prac magazynowych. Skuteczne zarządzanie gospodarką magazynową z wykorzystaniem programów komputerowych pozwala usprawnić i zoptymalizować wszystkie realizowane procesy. Wszelkie dane są w systemie na bieżąco aktualizowane, a czynności generujące duże koszty i pochłaniające czas – zautomatyzowane. 


Dlaczego warto inwestować w efektywną gospodarkę magazynową?

Żadna licząca się firma produkcyjna nie może pozwolić sobie na zaniedbywanie gospodarki magazynowej. Można powiedzieć, że kto nie idzie tu do przodu, ten się cofa. Efektywna gospodarka magazynowa oznacza nie tylko większą wydajność pracy, ale też większe możliwości w zakresie planowania i zarządzania transportem, a także dostawami i dystrybucją towarów. Dotyczy ona również efektywności takich czynności, jak inwentaryzacja, obsługa dokumentacji, nadzór i kontrola.   

Efektywna gospodarka magazynowa oznacza kontrolę każdego etapu, przez jaki przechodzi towar – od momentu, gdy trafia on do magazynu do chwili, gdy go opuszcza. 

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz