Materiał Partnera

Charakterystyka głowic frezarskich

Charakterystyka głowic frezarskich
Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, w którym praca narzędzia, czyli frezu wieloostrzowego o kształcie bryły, nie jest ciągła. Oznacza to, że równocześnie pracuje tylko część ostrzy, co polepsza warunki chłodzenia. Frezowanie możemy dzielić według trzech kryteriów. Pod względem technologicznym frezowanie dzielimy na walcowe, gdzie oś frezu zajmuje położenie równoległe do obrabianej powierzchni, czołowe, gdzie oś frezu jest prostopadła oraz skośne, gdzie oś frezu tworzy z obrabianą powierzchnią różny kąt od 0° do 90°. Pod względem konstrukcyjnym frezowanie dzielimy na pełne (trzystronne) niepełne (dwustronne) i swobodne (jednostronne). Podział pod względem kinematycznym wyróżnia frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. Przebieg całego procesu frezowania jest w bardzo dużej mierze zależny od doboru właściwej głowicy, która najlepiej sprawdzi się do danego zadania. Czym charakteryzują się głowice frezarskie?

Typy głowic frezarskich

Głowice frezarskie, w których znajdują się ostrza, możemy dzielić na kilka różnych sposobów. Dwa podstawowe typy głowic frezarskich (pod względem zastosowania) to głowice drobnoostrzowe, które są stosowane przede wszystkim do obróbki żeliwa oraz średnio dokładnej obróbki stali i głowice frezowe zwykłe, które są stosowane do tzw. obróbki zgrubnej i dokładnej obróbki stali. Kolejny podział związany jest z geometrią głowic. Głowice podwójnie negatywne to takie, w których obydwa kąty, promieniowy i osiowy, są ujemne. To głowice do frezarek, które zalecane do obróbki twardych metali. W głowicy podwójnie pozytywnej kąt promieniowy i osiowy jest dodatni. To głowice przydatne do obrabiarek o małej mocy. W głowicy frezarskiej pozytywno-negatywnej kąt promieniowy jest dodatni, natomiast kąt osiowy jest ujemny – głowice polecane są do frezowania z dużymi głębokościami skrawania. A jak dzielimy same frezarki?

Rodzaje frezarek

Frezarki dzielimy przede wszystkim ze względu na posiadane cechy konstrukcyjne. Najpopularniejsze są frezarki stołowe, które są stosowane głównie do prac precyzyjnych – mówi nam przedstawiciel firmy Tormet z Torunia. We frezarkach tego typu napęd ruchu głównego jest mechaniczny, natomiast napęd ruchów posuwowych to napęd ręczny. Kolejny rodzaj to frezarki wspornikowe – cały stół porusza się na prowadnicach. Forma pośrednia między frezarkami stołowymi a wspornikowymi, to tzw. frezarki lekkie, które mają ręczne posuwy pionowe i poprzeczne.

Wybór właściwej frezarki, głowicy frezarskiej i samych frezów zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać. Obecnie narzędzi tego typu jest na tyle dużo, że każdy fachowiec znajdzie wśród nich urządzenie odpowiednie dla siebie. Dostępne są frezarki CNC 3-osiowe, 4-osiowe, a nawet 5-osiowe. Obróbka 5-osiowa zapewnia właściwie nieograniczone możliwości do do wielkości części i kształtów. Narzędzie przesuwa się w osiach liniowych X, Y i Z, a dodatkowo obraca się w osiach A i B. Możliwe jest więc obrabianie pięciu boków danej części w jednym zamocowaniu, co ułatwia pracę. Jeżeli chodzi o wybór samych frezów, warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę frezów z węglików spiekanych, które są odpowiedzią na potrzeby rynku, dotyczące obróbki szybkościowej. To naprawdę najwyższa półka narzędzi skrawających do obróbki przeróżnych materiałów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz