Materiał Partnera

Charakterystyka elewacji z kamienia naturalnego

Charakterystyka elewacji z kamienia naturalnego

Kamień naturalny jest wybierany przez inwestorów przede wszystkim ze względów estetycznych. Jego przewaga nad innymi materiałami jest taka, że każdy element kamiennego bruku będzie niepowtarzalny, charakteryzujący się inną fakturą oraz kolorem. Ważna jest także jego wytrzymałość, czym zdobywa przewagę wobec klasycznych tynków. Elewacje z kamienia naturalnego mogą być stworzone z kamieni w tym samym kolorze, ale także w różnych odcieniach.

Jak przebiega montaż elewacji z naturalnego kamienia

Montaż elewacji kamiennej jest podobny jak w przypadku innych materiałów. Przytwierdza się go do muru konstrukcyjnego przy pomocy zaprawy cementowej. Co kilka warstw należy zastosować kotwy, które pozwolą osiągnąć konstrukcji stabilność. Ten proces dotyczy małych fragmentów kamienia. W wypadku dużych płyt kamiennych konieczne jest już zastosowanie dużych kotew, które utrzymają całą konstrukcję. Ten drugi wariant jest nie tylko bardziej skomplikowany podczas montażu, ale także bardziej kosztowny, podkreśla kamieniarz Jan Kloske

Istnieje jeszcze jedna forma montażu elewacji, nazywana cienkookładzinową, która jest przygotowywana z elementów kamiennych o grubości do 3 cm. Można ją stosować przy niższych budynkach, ale też na niskich kondygnacjach budynków piętrowych. Nie trzeba stosować przy tej okazji żadne formy kotwienia, a jedynie wzmocnić klejącą zaprawę cementową siatką zbrojącą.

Rodzaje kamienia


Elewacje z kamienia naturalnego  wykonuje się przede wszystkim z kamieni łupkowych. Rzadziej stosuje się także granity i sjenity. Oba te materiały charakteryzują się dużą wytrzymałością termiczną, ale też nienasiąkliwością. Inaczej jest w wypadku kamienia marmurowego, który nie jest wykorzystywany do tworzenia elewacji ze względu na jego podatność na wilgoć. Jednym z najpopularniejszych w budownictwie rodzajów kamieni jest wapień, odpowiedni do budowy posadzek na zewnątrz domu. Ze względu na jego mniejszą wytrzymałość, ale także ścieralność nie nadaje się do budowy elewacji domu. Kamienie naturalne (szczególnie marmury, sjenity oraz granity) charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką, począwszy od szarości i żółci, aż po odcienie zbliżone do zieleni.

Opracowanie:
Leśniewo, Heweliusza 3
tel. 602 728 191
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz