Materiał Partnera

Charakterystyka dzianin ażurowych

Charakterystyka dzianin ażurowych

Pierwsze dzianiny, także ażurowe, powstawały dzięki ręcznym robótkom na drutach – „dzianiu” czy „dzierganiu” oczek, łączonych ze sobą równolegle. Dzianiny od tkanin różnią się strukturą, zastosowaniem i metodami produkcji, dziś oczywiście maszynowymi, stosowanymi w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. Dzianiny ażurowe wyróżnia ich niepowtarzalna struktura i walory ozdobne, dzięki czemu można je wykorzystywać na wiele sposobów.

Charakterystyka powstawania dzianiny

W przypadku tkaniny stosuje się dwa rodzaje nici – wątek i osnowę. Dzięki prostopadłemu przeplataniu i dociskaniu łączą się, tworząc materiał, który się nie rozciąga. Jego plusem jest to, że dobrze się prezentuje, nadaje się na eleganckie ubrania, tekstylia do ozdoby domu. Na strukturę dzianiny natomiast składa się tylko jedna nitka układana w kształt oczka, a wiele oczek obok siebie, dzierganych od lewej do prawej, to rządek. Kolumienka powstaje, gdy oczka układane są pionowo. – tłumaczy specjalistka z Zakładu Produkcji Dzianin LUXPOL – BIS®.W nowoczesnych maszynach osnowowych symboliczną „jedną nitkę” można zwiększyć do 5040 nitek zaplatanych równocześnie w oczka, co powoduje, że dzianina produkowana jest bardzo szybko, a zmieniając ilość nitek, uzyskujemy szerokość materiału zgodną z potrzebami klienta.

Rodzaje dzianin

Recz jasna, nie każda dzianina jest taka sama. Długość nici w oczkach, ścisłość oczek, poszczególnych rządków i kolumienek mają wpływ na strukturę dzianiny. Ważna jest też specyfika splotu i rodzaj zastosowanej do produkcji przędzy. Dzianiny ażurowe to rodzaj dzianin o prześwitujących oczkach. Obecnie najczęściej produkuje się je z nici powstających z poliamidów i poliestrów. Wielkość i grubość ażuru może być zróżnicowana, co pozwala na wiele zastosowań tego rodzaju dzianiny.

Zastosowania dzianin ażurowych

Moda na ażurowe wzory wywodzi się z inspiracji modą etniczną, stylem boho i hipisowskim, a także… renesansem babcinych robótek, czyli nostalgią za romantycznym stylem retro. Sprawdzają się jako letnie sukienki i bluzki, a nawet odważne kostiumy kąpielowe, bo ażurowe ubrania są przewiewne i lekkie. Dzianiny ażurowe to także materiał na koszulki, spodenki i podszewki. Często pojawiają się na wiosennych i letnich butach, plażowych torbach. Od spodu wykańczane są jednolitą dzianiną, co wnosi dodatkowe walory estetyczne dzięki grze kolorów między ażurem i materiałem, szczególnie jeśli wybierzemy kolory kontrastujące ze sobą. Latem ażurowe wzory znajdują też miejsce na rajstopach, a przez cały rok – na kobiecej bieliźnie, tym razem zazwyczaj już w mniej wyrazistej barwie. Ażury z letniej plaży przeniknęły też na salony – szyje się z nich koktajlowe i balowe suknie, kostiumy łyżwiarek figurowych, tancerek wielu stylów tanecznych, ozdobne części sukni ślubnych. Popularne są też narzutki na eleganckie suknie, dopełniające całość stroju i zapewniające ciepło, gdy pod spodem ażuru jest wszyta podszewka.

Produkowane w Zakładzie Produkcji Dzianin LUXPOL – BIS® dzianiny ażurowe najczęściej są stosowane jako dzianiny podszewkowe, co nie ogranicza koncepcji projektowych do innych zastosowań.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz