Artykuł sponsorowany

Charakterystyka drzwi przeciwpożarowych.

Charakterystyka drzwi przeciwpożarowych.

 Każdy budynek użytku publicznego, taki jak urzędy, szpitale, szkoły czy biurowce musi – zanim zostanie dopuszczony do użytku – spełniać niezbędne wymagania w kwestii bezpieczeństwa. A ponieważ najpoważniejszym zagrożeniem, jakie może pojawić się w budynku, jest wybuch pożaru, to właśnie do zabezpieczeń przeciwpożarowych przywiązuje się największą uwagę. Jednym z elementów systemu bezpieczeństwa pożarowego są odpowiednio dobrane drzwi przeciwpożarowe.

Zadanie drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony umożliwiają one swobodną ewakuację osób przebywających w budynku z rejonu zagrożonego pożarem, z drugiej zaś powstrzymują ekspansję ognia oraz dymu. Cele te osiąga się poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów oraz rozwiązań technologicznych

Z czego wykonuje się drzwi przeciwpożarowe?

Dostępne na rynku drzwi przeciwpożarowe wykonywane są najczęściej z dwóch tworzyw: stali oraz… drewna.

- Drewno wykorzystywane do produkcji drzwi przeciwpożarowych musi być oczywiście wcześniej odpowiednio przygotowane – wyjaśnia specjalista Salonu Okien i Drzwi Makra2 – Drzwi takie pokrywane są specjalnym, ognioodpornym lakierem, który zabezpiecza je przed wpływem ognia oraz wysokiego temperatury. Zaletą drewnianych drzwi przeciwpożarowych jest ich wysoka estetyka, świetnie spiszą się tam, gdzie liczy się wygląd i gdzie nie pasują gładkie drzwi stalowe. Drzwi stalowe również muszą spełniać pewne wymagania – między innymi zabezpiecza się je przed korozją, która może osłabiać ich trwałość i prowadzić do powstawania nieszczelności.

Rozwiązania stosowane w drzwiach przeciwpożarowych

Skuteczność drzwi przeciwpożarowych w dużej mierze zależy od rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystanych w ich produkcji. Należą do nich m.in.

  • Uszczelki pęczniejące – tego rodzaju uszczelki zwiększają swoją objętość w kontakcie z wysoką temperaturą, powstrzymując przenikanie dymu przez szczeliny w drzwiach
  • Dźwignia i zamki antypaniczne – to rozwiązanie pozwalające z łatwością otworzyć drzwi nawet w pośpiechu. Dźwignia to ruchoma belka biegnąca w poprzek drzwi, zastępująca klamkę – jej naciśnięcie powoduje zwolnienie zamka. Zadaniem tego systemu jest ułatwienie otwarcia ciężkich drzwi
  • Blokada drzwi – w postaci blokady podporowej lub trzymaczy magnetycznych. To rozwiązanie pozwala usprawnić ewakuację. Zadaniem blokady jest przytrzymanie drzwi dla nadbiegających osób – kolejne osoby nie muszą same otwierać drzwi, tracąc przy tym cenne sekundy.
  • Przeszklenie – dla lepszej oceny sytuacji, a także przepływu światła na co dzień w drzwiach mogą być montowane przeszklenia i wizjery.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz