Artykuł sponsorowany

Charakterystyka drutów nawojowych

Charakterystyka drutów nawojowych

Wykorzystywane w poszczególnych komponentach wielu maszyn i urządzeń druty nawojowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, dzięki czemu będą w stanie zachować wymagane właściwości. Niezbędne jest właściwe dopasowanie ich do typu eksploatacji. Kluczowy jest więc wybór producenta zapewniającego produkty wysokiej klasy. Czym powinny charakteryzować się zatem druty nawojowe?

Określona wytrzymałość

Przewody nawojowe gwarantujące odpowiednie parametry wykonane są z miedzi. Druty pokrywa się specjalną emalią izolacyjną, której zadaniem jest zabezpieczenie przed oddziaływaniem sąsiadujących z przewodem elementów. Proces lutowania lub zgrzewania tego typu drutów jest problematyczny właśnie ze względu na emalię, jednak najlepsi producenci oferują przewody pokryte lakierem poliuretanowym ułatwiającym lutowanie. Znajdziemy je w asortymencie firmy Rewi z Krakowa, która od wielu lat zajmuje się produkcją wysokiej jakości drutów nawojowych. Bardzo istotnym ich parametrem jest klasa  temperaturowa. Pozwala to na wybranie przewodu odpornego na określone warunki termiczne panujące w trakcie eksploatacji urządzenia wyposażonego w druty nawojowe. Można w ten sposób wybrać produkty, które wytrzymują zróżnicowane i wahające się temperatury, sięgające nawet 200 stopni Celsjusza. Druty nawojowe bardzo często mają też dobre własności chemiczne. Dzięki temu takie przewody z powodzeniem wykorzystywane są jako podstawowy element konstrukcyjny w urządzeniach i maszynach stosowanych w wielu zróżnicowanych branżach.

Szerokie zastosowanie

Druty nawojowe o bardzo dobrych własnościach chemicznych i termicznych używane są najczęściej w uzwojeniach silników, dławików lub transformatorów. Wykorzystuje się je również w różnego typu elektronarzędziach. Dzięki wysokiej wytrzymałości, z powodzeniem korzystają z nich producenci maszyn i urządzeń z branży chłodniczej. Istnieją też specjalistyczne druty nawojowe, które przeznaczone są do wykonywania uzwojeń pracujących w wodzie. Warto jednak wiedzieć, że najwyższa dopuszczalna temperatura przy długotrwałej pracy przewodów wynosi w takim wypadku 95 stopni Celsjusza. Druty nawojowe charakteryzujące się dobrą zdolnością lutowania wykorzystywane są z kolei m.in. do uzwojeń urządzeń i aparatów telekomunikacyjnych, pomiarowych, radiowych i telewizyjnych. Okazuje się więc, że część obwodu magnetycznego odpowiedzialna za wytwarzanie strumienia indukcji magnetycznej, czyli uzwojenie, wykonane jest właśnie z drutów nawojowych. Bardzo istotne jest więc dopasowanie produktów o odpowiednich parametrach i wysokiej jakości. Zapewniają je tylko renomowani producenci przewodów nawojowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz