Artykuł sponsorowany

Charakterystyka cięcia laserowego

Charakterystyka cięcia laserowego

Aby konstruować specjalistyczne maszyny czy zaawansowane mechanizmy, należy wykorzystywać precyzyjne metody obróbki tworzyw. Jedną z nich jest cięcie laserem. Jest to urządzenie, które zapewnia maksymalną dokładność podczas wykonywania różnego typu elementów. Dzięki niemu można nadać idealny kształt i rozmiar komponentom, które będą wykorzystywane w rozmaitych sprzętach.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do cięcia laserem?

Lasery to urządzenia, które umożliwiają skoncentrowanie ogromnej energii na małym polu roboczym. Wykorzystują do tego wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Maszyny wykorzystywane do cięcia laserowego mogą błyskawicznie rozgrzać materiał poddawany takiej obróbce, co prowadzi do jego stopienia.

Aby maszyny służące do cięcia laserowego były jeszcze bardziej efektywne, wykorzystuje się w nich gazy techniczne. Dzięki temu proces cięcia zostaje znacznie przyśpieszony. Umożliwiają one ponadto wydmuchiwanie surowca, który został stopiony, poza obręb kształtowej formy. Po zakończonej obróbce gaz chłodzi powierzchnię wykonanego elementu.

Do cięcia laserowego wykorzystuje się gazy cechujące się wysoką czystością. Do cięcia stali niskostopowej i niestopowej jest wykorzystywany tlen. Natomiast laserowe cięcie stali wysokostopowej jest możliwe dzięki wykorzystaniu azotu.

Urządzenia stosowane do cięcia laserowego gwarantują wykonywanie form i detali dokładnie zgodnie z projektem. Jest to bardzo ważne w przypadku elementów konstrukcyjnych urządzeń o skomplikowanej budowie, w których każdy komponent jest równie ważny” – mówi fachowiec z firmy Dobek-tech.

Co wyróżnia cięcie laserem?

Głównymi zaletami cięcia laserem są jego dokładność i możliwość precyzyjnego wykonywania różnych elementów. Jednak nie tylko to sprawia, że technika ta jest tak popularna.

Na uwagę zasługuje szybkość cięcia laserowego. Oprócz tego, że sam proces wycinania nie zajmuje wiele czasu, to powstała forma nie wymaga już dalszej obróbki. Jej krawędzie są gładkie, a wykonany komponent można od razu wykorzystać do konstruowania maszyny. Między innymi dlatego technika cięcia laserowego gwarantuje tak dużą wydajność procesu produkcji.

Cięcie laserowe pozwala także zaoszczędzić wykorzystywany surowiec. Wiązka lasera pada tylko na niewielki, ściśle określony obszar. Większość materiału pozostaje nienaruszona i nieuszkodzona – można użyć go do produkcji innych elementów.

Maszyny, które są wykorzystywane do cięcia laserem, nie mają bezpośredniej styczności z tworzywem. W związku z tym nie zużywają się szybko oraz są przeznaczone do długiej eksploatacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz