Materiał Partnera

Charakterystyka centr obróbczych CNC do aluminium

Charakterystyka centr obróbczych CNC do aluminium

Centra obróbkowe CNC to maszyny, które przy pomocy wielu różnych narzędzi pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie bardzo skomplikowanych niekiedy elementów. Maszyny te sterowane są przy pomocy systemu CNC, gwarantującego maksymalną wydajność pracy. W zależności od rodzaju materiału do obróbki dostępne są różne typy centrów. Jednym z nich jest centrum do aluminium. 

Wśród maszyn do aluminium wyróżniamy między innymi centra do obróbki profili będących kluczowym elementem stolarki okiennej. Maszyny te występują zazwyczaj w kilku wersjach długości, co daje możliwość ich dokładnego dopasowania do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Na rynku dostępne są modele różnych marek. Popularnym centrum obróbczym CNC do aluminium jest na przykład Rumba 3000 produkowana przez włoską firmę Gemma. Nic dziwnego, posiada ono wszystkie najważniejsze cechy i funkcje, jakie powinny mieć maszyny obróbkowe CNC. Jakie?

Centra obróbcze profili aluminiowych, czyli kilka narzędzi w jednym

Maszyny tego typu stanowią niezbędne narzędzie pracy w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją okien i drzwi. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie kilku procesów jednocześnie. Dobrze, jeśli centrum jest czteroosiowe i tak, jak Rumba 3000 pozwala dodatkowo na obróbkę profili z PCV i stali. Rozszerzając zakres prac o dodatkowe materiały, wpływa bowiem bezpośrednio na znaczne oszczędności dla zakładu – tak finansowe, jak i czasowe.

Budowa i wyposażenie centrów obróbkowych do aluminium

Standardowo osie maszyny powinny być sterowane CNC, a jej magazyn udostępniać kilka narzędzi, wśród których znaleźć można również i frez tarczowy. Dobre centrum obróbcze powinno także zapewniać komfort i wygodę pracy operatorów. Dlatego dobrze jest, kiedy maszyna ma cztery zaciski zlokalizowane na prowadnicach liniowych przeznaczone do ręcznego pozycjonowania na skali milimetrowej oraz w ramach opcji dodatkowej – automatycznie rozstawiane przez głowicę dociski.

Obsługa centrum musi być także szybka i łatwa. Dlatego ich producenci wyposażają je w dotykowy ekran oraz sprawny system operacyjny. Poza tym dużym ułatwieniem jest obracany elektronicznie stół, wbudowane wejście USB do ładowania programu z przygotowania produkcji oraz możliwość podpięcia maszyny online i wykorzystania plików DXF do projektowania obróbek.

Co jeszcze powinno obejmować wyposażenie standardowe?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DKV-Service, która świadczy kompleksowe usługi związane z produkcją okien aluminiowych i PCV: Dobre centrum obróbcze do aluminium na pewno musi być wyposażone w instalację chłodzenia z regulacją dozowania chłodziwa. Powinno również umożliwiać automatyczną korektę średnicy narzędzia przy użyciu softwaru oraz pneumatyczne ustawianie obu zderzaków – tak prawego, jak i lewego. Ponadto maszyny tego typu w standardzie muszą mieć filtr powietrza, pistolet przedmuchowy, zestaw kluczy serwisowych oraz osłonę z przodu maszyny i szuflady na powstające podczas pracy odpady.

Opcjonalnie zaś mogą być wyposażone w – jak już wyżej wspominaliśmy – dociski rozstawiane przez głowicę, a także pełną osłonę maszyny, czyli zarówno z góry, jak i tyłu i wreszcie skaner kodów kreskowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz