Materiał Partnera

Charakterystyka blachodachówek i gontów bitumicznych

Charakterystyka blachodachówek i gontów bitumicznych

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów pokryć dachowych. Ich producenci i sprzedawcy co jakiś czas znajdują nowe rozwiązanie, które wykorzystywane są przez wielu ludzi. Do jednych z najpopularniejszych pokryć dachowych z pewnością należą blachodachówki. Nieco mniejszą popularnością cieszą się gonty bitumiczne, jednakże i takie pokrycia dachowe możemy bez trudu spotkać. Czym charakteryzują się oba te materiały służące do pokrywania dachów?

Czym charakteryzują się blachodachówki?

Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest blachodachówka. To pokrycie dachowe możliwe jest do ułożenia na większości dachów, których kąt nachylenia jest większy niż 15 stopni. Warto zaznaczyć, że najmniej odpadów tego materiału postaje podczas układania ich na dachach o prostym kształcie. Do wyprodukowania blachodachówek wykorzystuje się przetłoczone arkusze blachy wraz z rdzeniem stalowym. Rzadziej stosuje się rdzeń aluminiowy. Jego rolą jest nadanie dachówce odpowiedniej formy. Oczywiście producenci blachodachówek pokrywają je ochronnymi powłokami, np. akrylem lub poliestrem.

Specjalnym rodzajem tego typu pokrycia dachowego jest blachodachówka z posypką, która przypomina gont drewniany lub łupek kamienny. Ich powierzchnia wykończona jest warstwą kruszywa skalnego bądź piasku kwarcowego, który jest barwiony. Dzięki zastosowaniu takiej posypki uzyskuje się efekt matowego i szorstkiego pokrycia. Blachodachówki z posypką mają zazwyczaj mniejsze wymiary od standardowych blachowachówek, dlatego można je bez trudu stosować na dachach o skomplikowanych kształtach.

Do każdego dachu należy dobrać odpowiedni rodzaj blachodachówki. W przypadku dachów jednospadowych i dwuspadowych bez wykuszy i lukarn, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie blachy ciętej na wymiar. Takie arkusze blachy mogą mieć nawet kilka metrów długości, a jedyny problem może stanowić ich transport. W sytuacji, gdy dach ma wiele załamań, wymagane będzie od nas docinanie blachy na miejscu. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie blachy w panelach lub w modułach. Takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie przycinania blachy na końcach połaci i przy kominie.

Pokrycie dachowe z blachodachówek trzeba układać na ruszcie z łat i kontrłat. Ich montaż najlepiej rozpocząć od okapu. Do ich mocowania wykorzystuje się wkręty samonawiercające, nazywane wkrętami farmerskimi. Gdy blacha ułożona jest na całym dachu można przystąpić do przytwierdzenia gąsiorów kalenicowych.

Co warto wiedzieć o gontach bitumicznych?

Innym rodzajem pokrycia dachowego, który jest dużo rzadziej spotykany są gonty bitumiczne. Takie pokrycie dachowe dostępne jest m.in. w asortymencie firmy Dachexpert. Gonty bitumiczne złożone są z włókna szklanego, które pokryte jest masą bitumiczną. Masa ta modyfikowana jest elastomerem i posypką ceramiczną lub mineralną w rozmaitych barwach. Gonty stosuje się na dachach, których nachylenie połaci wynosi od 12 do 90 stopni.

Gonty zazwyczaj spotykane są w pasach i układa się je na zakład. Do ich mocowania używa się ocynkowanych gwoździ papowych. Podczas mocowania gontów trzeba pamiętać, że główki gwoździ należy przykryć zakładkami następnych gontów. Rzadziej wykorzystywanym, jednak wciąż spotykanym, sposobem mocowania gontów jest klejenie papy na lepik lub inny klej bitumiczny. Można również się spotkać z papami samoprzylepnymi. Do ich montażu nie wymaga się użycia łączników, ani klejów.

Opracowanie:
Zamość, Włościańska 45
tel. 536 868 686
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz